Yıpranan Saçlara Bakım Önerileri

Saçların yıpranmasında, kırılmasında ya da çatallaşmasında bir çok olumsuz etken olabilir. Bu etkenlerin aşılması sanıldığı kadar da zor değildir. Eğer saçlarınız kırılıyor, çatallaşıyor ya da yıpranıyorsa yapmanız gerekenlerin neler olduğunu aşağıda anlatmaya çalışacapız;

Saçlar neden yıpranır?

Saçların yıpranmasına bir çok olumsuz etken sebep olabilir. Bu olumsuz sebepler saçlarınızı yıkadğınız su, kullandığınız şampuan, düzleştirme yaparken ayarladığınız ısı, kullandığınız boya vs.. gibi sıralanabilir. Saçların baş düşmanı ısıdır. Fön, saç düzleştirme ya da saç kurutma yaparken ısıya maruz kalan saçlar yıpranır ve çatallaşır. Özellikle uzun süre kalıcı fön, saç yapısını değiştirdiği için saçın kimyasını bozmaktadır. Aynı şekilde uzun süre saç boyası içinde geçerlidir. Saçlarınızı kısa dönemler aralığında boyamanız, saçlarınızın kısa aralıklarla kimyasallara maruz kalmasına ve yıpranıp çatallaşmasına neden olabilir. Saçlarınızı yıpratan ve çatallaştıran olumsuz etkenleri bu şekilde sıralayabiliriz.

Saçların yıpranmaması ya da çatallaşmaması için neler yapılmalıdır?

Saçların yıpranmaması ya da çatallaşmaması için öncelikle yukarıda saydığımız en önemli olumsuz etkenlere dikkat etmelisiniz. Saçlarınızı çok kısa (1 gün, 1 hafta, 1 ay) aralıklarda boyatmayınız. Boyadaki kimyasallar saçların baş düşmanlarıdır ve saçlara çok zarar verir. Mümkün olduğunca saç boyası aralığınızı uzun tutmalısınız. Bu saçlarınızın yıpranmaması için önemlidir. Boyadan sonra önemli ikinci etken ise ısıdır. Saçarınızı düzleştirirken ısı ayarını iyi yapmalısınız. Her saç farklı max ısı kaldırma kapasitesine sahiptir. Eğer saçlarınızın yapısı kuru ise kesinlikle fazla ısı kullanmayınız. Max ısı 120 – 160 derece arasında olmalıdır. Saçlarınız yağlı ise max 140 – 180 derece ısı düzeyinde düzleştirme yapmalısınız.

Saçlarınıza günlük fön yapmaktan uzak durun. Fön yaparken saçınıza temas eden ısı saçlarınıza zarar verecektir. Haftada bir ya da iki kez fön yaptırabilirsiniz. Daha fazlası saçlarınıza zarar vermekten başka birşey olamaz. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise banyo ve duş alırken ki suyun sıcaklığıdır. Fazla sıcak su ya da soğuk su saç derinize zarar verebilir buda saçlarınızın kökten zarar görmesine neden olabilir. Sıcaklığı mümkün olduğunca ortalamaya yani ılık su ile ihtiyacınızı gidermeye özen gösterin. Duştan sonra mutlaka saçlarınızı kurutmadan önce bakım kremleriyle –doğal bakım kremleri olmasına dikkat edin- saçınıza bakım uygulayın ve sonrasında kurutma işlemini gerçekleştirin. Saç kremleri saçınızı koruyucu özelliğe sahiptirler.

Banyo ve duş sırasında dikkat edilecek bir diğer nokta ise şampuan kullanımıdır. Gereğinden fazla şampuan kullanımı ve saç tipinize uygun olmayan şampuan kullanımıda saçlarınıza zarar verecektir. Gerektiği kadar şampuan kullanımı ise saç uzunluğuna ve saç tipinize göre belirlenmelidir. Şayet uzun bir saçınız varsa bir kez yıkayacaksanız orta boy ceviz büyüklüğünde şampuan kullanımı idealdir. Kısa saçınız varsa bir kez yıkayacaksanız fındık büyüklüğünde şampuan kullanımı saçlarınız için idealdir. Saçlarınızın bakımını yaptığınız sürece saçlarınızı yıpranmaktan ve çatallaşmakta koruyor olacaksınız. Bu saydıklarımıza dikkat etmeniz saçlarınız açısından önem teşkil etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tıraş Makineleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Klasik traşın daha pratik ve keyifli olarak uygulanması kaliteli bir makineye bağlıdır. Tıraş ve sonrasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir