Yeni Annelere Bebek Bakım Önerileri

Her evli çiftin en büyük hayali bir çocuğa sahip olmaktır. İlk defa bebeği olacak anneler hem en büyük mutluluğu yaşarlar hem de endişelidirler.  Çünkü her ayrıntıyı düşünürler. Bu süreci iyi bir şekilde geçirmek için uzmanlardan yeni doğan bebek ile ilgili yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler alarak bu evreyi çok daha rahat geçirebilirsiniz. Bebek doğduktan sonra kokmaması için yapılan tuzlama bebeğin ölümüne bile neden olabilir. Bebeğin ilk 10 gün içinde döküntüleri normaldir bu yüzden tedavi sürecine gerek yoktur.

Bebeklerde yapılan yanlış bir cilt uygulaması birçok probleme yol açabilir. Bunlardan en önemlisi de terinin kokmaması için yapılan tuzlama işlemidir. Bebekler doğduktan sonra ciltleri çok hassas bir yapıya sahiptir ve tuz da vücutta emilerek bu durum bebeklerin ölümüne kadar giden sonuçlar gözlenmiştir.  Bebeğinizin doyduğunu anlayabilmek en iyi yöntem bebeğinizin kilosunda ki düzenli artışlardan anlaşılır. Sağlıklı bir bebeğinizin olmasına dikkat etmelisiniz. Günlük 2-3 saat uyuyup, düzenli olarak kaka yapan bir çocuk doymuş demektir. Bebeğinizin git gide davranışlarıyla beraber artık kendinizde bunu anlamaya başlayacaksınızdır zaten.  Bebeğinizi emzirirken bebeğinizin bazı davranışlarıyla da doyduğunu fark edebilirsiniz. Bebekler de sıkça görülen kusmayı önlemek için de yatırırken yaklaşık 35 derece bir eğim ile yatırmalısınız. Mide de sütün kalmamasını sağlar ve bu şekilde kusmalar önlenir.

Bebekler de sıklıkla karşılaşılan bir diğer problem gaz sıkıntılı ile ilgilidir. Mutlaka karnını doyurduktan sonra sabır ile gazını çıkarmasını beklemelisiniz. Bebeğinizi emzirdiğinizde bir göğüste süt bitmeden diğer göğsünüze geçmeyin.  Bazı bebeklerde gaz çıkarmaya yararlı bir yöntem fön makinesi sesidir.  Bebeğinize bakarken mutlaka elleriniz her zaman temiz ve hijyenik olmalıdır. Bebeklerinizin kulaklarını temizlerken kulak çöpünü kesinlikle kullanmayın bebekler için çok zararlıdır. Kulaklarını temizlerken temiz bir pamuk yardımı ile yavaşça bebeğinizin kulağını temizlemelisiniz. Bebeğinizin doğumundan itibaren tırnaklarını hep düz bir şekilde kesin. Bebekler de çoğunlukla görülen burun tıkanıklıklarında tuzlu su olan küçük poşetlerde satılan bu sudan bir damla damlatmak iyi gelmektedir. Bebeğinizi banyo yaptırırken çok dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin cilt temizlikleri çok önemlidir. Bebeğinizi bir gün tamamen duru su ile diğer gün şampuan ile yıkamak en doğru banyo ettirme biçimidir. Bebeğinizi giydirirken mutlaka pamuklu giysiler seçip onları giydirmelisiniz.

Giysileri satın aldıktan sonra sıcak su ile yıkayıp mutlaka hepsini ütüleyin ki mikropları kırılsın. Bebeklerde göbek kordonu bebek doğduktan 10 gün süre zarfında düşer. Bebeğin göbek bağı düşmeden önce su vücuda değmemelidir. Ve sabah akşam olmak üzere bu bölgenin pansuman yapılması gerekir. Bebeğin çok kalabalık ortamda bulunması iyi değildir. Bebeğiniz ateşlendiğinde ya da farklı bir durum görüldüğünde hemen doktora götürmelisiniz. Her zaman sakince davranmaya özen göstermelisiniz. Anne olmak kutsaldır. Her şey zamanla korktuğunuz kadar zor olmadığını gösterecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir