Yemek Yerken Yapılan Yanlışlar

Fazla kiloların sebebinin birçoğunun aslında yemek yeme tarzınızdan ve yemek yeme alışkanlıklarınızdan olduğunu biliyor muydunuz?

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, yemek yeme alışkanlıkları kişileri obez hastalığına itmektedir. Ve yemek kültürlerine uyum sağlayan kişilerin kilolu olma olasılıkları artmıştır. İşte yemek yerken yapılan yanlışlar;

Anadolu da bilinen “tabağında yemek bırakma arkandan ağlar” sözü kişiyi daha fazla yemeye itmekte ve obez olma riskini artırmaktadır. Her yemekten tatmak ve yenilebilecek porsiyonları tabakta barındırmak doğru olandır.

“yemek yerken konuşmayın” bu söz, aslında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Uzmanlar yemek yerken aksine konuşmanın mideye sindirmede zaman ayırdığını ve doygunluk hissinin oluşması için beyne sinyallerin ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sebepten dolayı, konuşarak sohbet ederek yemek yemek hem mide ve bağırsak sisteminize iyi gelecek, aynı zamanda da doygunluk hissinizi artıracak ve yemek yeme olgusunu daha zevkli hale getirecektir.

Yemek yerken su içmek; yemek yerken su içilmesini uzmanlar önermiyorlar. Yemekten önce ve sonra su içmenin daha sağlıklı olduğunu savunuyorlar. Yemek arasında su içmek yeni porsiyonlara yer açacağı için daha fazla yeme hissi oluşturacak ve fark etmeden daha fazla yiyeceksiniz. Buda sizlerin obesite hastalığına yakalanma riskinizi artıracaktır.

İlginizi Çekebilir

Serinletici Kızılcık Şerbeti Tarifi

Gerekli Malzemeler Kızılcık (1 kilogram miktarınca) Su (1,5 litre/ 6 su bardağı miktarınca) Toz Şeker …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir