Yaz Yemekleri
Yaz Yemekleri

Yazın Yenilebilecek Hafif Yiyecekler

Yaz mevsiminde havaların sıcak olması nedeni ile ağır yemekler yenildiği zaman çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca havaların sıcak olması nedeni ile kendini dengede tutmaya çalışan vücut bolca sıvı kaybına uğrar. Sıvı kaybına uğrayan vücudun ihtiyacını karşılamak ve hafif diye tabir edilen ferahlatıcı yiyecekler yaz mevsiminde daha sık bir şekilde tercih edilmektedir. Size yazın yiyebileceğiniz ferahlatıcı yiyeceklerden bir liste oluşturmamız gerekirse eğer;

Karpuz Peynir

Kırmızı ile beyazın en muhteşem uyumlarından biride karpuz peynir ikilisidir. Her öğün yenilebilir olması, hafif bir yiyecek olması ve uzun süre tok tutmasının yanı sıra karpuzdan alınan sıvı miktarı ile yazın en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Peynir ile aldığınız kalsiyum vitaminin yanında karpuzda alacağınız şeker ve sıvı ihtiyacı gün boyu dinç ve hareketli olmanızı sağlayacaktır.

Cacık

Yaz zamanları karpuz ve peynirin dışında en çok tüketilen yiyeceklerden biri de cacık ön plana çıkmaktadır. Yoğurt ve salatanın mükemmel karışımı olan cacık, üzerine nane döküldüğü zaman güzel bir tat almaktadır. Ayrıca içerisinde doğrama yapacağınız bir parça ekmek sizi uzunca süre tok tutmaya yaracaktır. Yoğurdun sıvılaşması nedeni ile sıvı ihtiyacınızı da giderebileceksiniz.

Üzüm – Ekmek

Evet yanlış duymadınız pek bilinmese de ülkemizin güneydoğusu ile doğu anadolu bölgesinde sıkça üzüm ile ekmek beraber tüketilir. Genellikle ara öğün olarak tüketilen üzüm ve ekmek ana öğünler arasında tok tutucu ve sıvı kaybını önleyici yapısı nedeni ile tercihlerinizin arasında olması size hem sağlık hem de dinçlik açısından fayda sağlayacaktır.

Yoğurtlu Tavuk

Genel olarak aperitif yiyeceklerden başladığımız listede ana öğün olarak yenilebilecek yaz mevsimine uygn hafif bir yiyecek ile devam edelim. Yoğurtlu tavuk eminim çok seveceğiniz bir yemek olacaktır. Tavukları kuşbaşı tarzında kestikten sonra hafif yağ ve salça üzerinde kızartınız. Kızaran tavukları yoğurt ile karıştırarak güzel bir servis yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Çikolatalı Sufle Tarifi

Çikolatayı çok seviyorsanız bu tarif tamda size göre! Sıcacık kekin arasından eriyen çikolata ile çikolatalı sufle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir