Yaz Aylarında Enerjik Kalmak
Yaz Aylarında Enerjik Kalmak

Yazın Enerjik Kalmanın Yolları

Kış boyu sürekli yaz gelince şunu yapacağız, bunu yapacağız, tatile gideceğiz gibi planlar kurarız. Yaz sıcağının rahatlığı, zaman bolluğu gibi nedenler plan yapmaya sevk eder. Lakin yazın aşırı sıcakların oluşması, sıvı kaybının çok fazla seviyede olması enerji tüketen başlıca sebeplerdendir. Enerji düşüklüğü ise kişilerin bütün planlarını alt üst etmektedir. Sizde yaz aylarında enerjik kalmak istiyorsanız önerilerimize kulak vermeniz yararınıza olacaktır.

Düzenli Beslenme Şart

Yaz kış fark etmeden senenin bütün günü düzenli beslenmek enerji ve sağlığın başlıca temel ihtiyaçlarındandır. Öyle ki yaz aylarında sıvı ve enerji kaybı çok daha fazla olduğundan dolayı düzenli beslenme ile vücudun gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Beslenmenizde yağlı ve ağır yiyeceklerden de kaçının. Yazın yenilebilecek yemekler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Günlük 2.5 Litre Su İçin

Yaz mevsiminde bahsettiğimiz gibi sıvı kaybı çok yüksek oranda olmaktadır. Sıvı ihtiyacını gazlı, kafeinli veya çay gibi içeceklerden almak yerine günlük en az 10 bardak su için. 10 bardak su da 2.5 litre suya denk gelmektedir.

Öğlen Güneşinden Kaçının

Öğlen saat 12:00 – 15:00 arası güneşin en yoğun olduğu saatlerdir. Aşırı ve yoğun gelen güneş ışınları vücudun tüm enerjisini sömürmektedir. Bu nedenle bu saatler arasında dışarı çıkmamayı kendinize alışkanlık haline getirin.

Şeffaf ve Hafif Elbiseler Giyinin

Yaz aylarında sıcaktan etkilenmemek için ince ve açık renkli elbiseler tercih edin. Siyah ve pamuklu ya da naylon elbiseler vücudun terlemesine ve terlemesinden kaynaklı olarak sıvı kaybına neden olur. Vücudun enerji kaybına uğramasına yol açar. Olabildiğince rahatlık sağlayıcı açık renkli giysileri tercih edin.

İlaç Kullanımına Dikkat Ediniz

Bazı kişiler çeşitli hastalıklardan dolayı ilaç alma durumları bulunmaktadır. Sizinde ilaç alma zorunluluğunuz varsa eğer yaz aylarında çıkacağınız tatil için ya da çalışma şartlarınız için dışarıda bulunmanız gerekiyorsa ilk olarak doktorunuza danışarak konuyu anlatın ve konu hakkında bilgi alın. İlaç kullanımı sıcak havalarda kişi üzerinde çeşitli yan etkiler yapabilmesi ile beraber hem sağlığı hem de kişinin enerjisini etkilemektedir. Bu nedenle kesinlikle uzman hekimlere danışılmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir