sicakta-kalp-krizi

Yaz Sıcaklarında Kalp Krizi Tehlikesi ve Kalp Krizinden Korunmak

KALP KRİZİNE DİKKAT

Sıcak yaz günlerinde önlemler alınmadığı takdirde bazı kişilerde kalp krizi görülmektedir. Yaşlılık, yeteri kadar sıvı tüketmemek, hastalıklar gibi nedenler kalp krizini tetiklerken bazıları da gizli kalp krizi hastalığı nedeni ile genç yaşlarda kalp krizi geçirebilmektedir. Özellikle sıcakların çok sık neden olduğu kalp krizlerinden korunmanın elbet yöntemleri bulunmaktadır. Gelin beraber bu yöntemleri inceleyelim.

BOLCA SU TÜKETİN

Gün içerisinde yetişkin bir bireyin en az 8 ile 10 bardak arası su tüketmesi gereklidir. Bu oran yaklaşık olarak 2 ile 2,5 litreye denk gelmektedir. Yeteri kadar sıvı tüketimi gerçekleşmeyen bedenlerde vücudun dengeyi sağlayabilmesi için depolanmış sıvılardan gerekli kaynağı sağlar. Bu nedenle kalp atış hızında hızlanma meydana gelir. Organların çalışmaması durumu meydana gelir. Organların çalışmaması ise kalp krizi tetikleyen en etkili nedenlerden biridir. Bu nedenle sıvı tüketimine oldukça fazla önem gösterin.

SERİN YERLERDE ZAMAN GEÇİRMEK KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Aşırı sıcaklar vücudun tüm dengesini bozmaktadır. Aşırı sıcak yerlerde uzun süre kalınması nedeni ile göğüs ağrısı, sol kolda uyuşma, nefes darlığı, çarpıntı, mide bulantısı gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtiler kalp krizinin habercisi olabilir. Ayrıca tansiyonun da dengesizleşmesine yani yüksek tansiyon ya da düşük tansiyona neden olan aşırı sıcaklar kalp krizinin ortaya çıkmasında en etkin aktörler olduğunu kesinlikle unutmayın. Özellikle öğlen saatleri 12 ile 15:00 arası kesinlikle serin yerlerde zaman geçirmeye çalışın.

KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN ÖNERİLER

Yaz sıcaklarında kalp sağlığınızı korumak için alacağınız birkaç küçük önlem ile bu tehlikeli hastalıktan kurtulabilirsiniz. Örneğin siyah veya gri renkli elbiseler yerine açık renkli giysileri tercih edin. Koyu renk giysiler sıcağı emerek vücudun daha fazla ısınmasına yol açar. Bu durumda kalp krizini tetikleyebilir. Bunun dışında beslenme konusunda ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Uygulayabiliyorsanız Akdeniz Diyetini uygulamak yerinde olacaktır. Gün içerisinde bol miktarda su ve maden suyu tüketin.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda bulunmayın. Spor aktivitelerinizi ve egzersizlerini sabahın erken saatleri ya da akşam saatlerinde uygulayın. Böylece vücudunuzun gereksiz efor sarf etmesini önler ve vücudunuzun dengesini sağlayabilirsiniz. Aşırı sıcaklardan dolayı bunalan birçok kişi soğuk su ile duş almak ya da soğuk havuz / denizlere direkt giriş yapmaktadır. Bu durumda vücutta şok etkisi yaratarak kalp krizine neden olabilir. Bu tür davranışlardan uzak kalınmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir