Yaz Ayları Astımı Tetikliyor
Yaz Ayları Astımı Tetikliyor

Yaz Mevsiminde Solunum Problemleri

YAZ MEVSİMİNDE SOLUNUM PROBLEMLERİ

Yaz mevsiminde artan sıcaklık, denizlerin etkisi ile beraber yoğun nemli bir hava yaratmaktadır. Nem oranının yüksek olarak hissedildiği ilde yaşayan insanların astım veya KOAH hastalıkları bulunuyorsa bu kişiler için nefes alma problemleri ortaya çıkmaktadır. Eğer sizde astım veya KOAH hastalığına yakalanmış ve nemli şehirlerden birinde yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri bilgilendirme amaçlı öğrenmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

ASTIMI TETİKLEYEN NEDENLER

Hava sıcaklıkların yüksek olduğu, nem oranının yüksek olduğu yerler ile beraber polen artışı kişilerde mikrobik etkisi olmayan lakin solunum yollarını etkileyen unsurlardır. Bu unsurlar bir araya geldiği zaman kişilerin astım hastalığını tetiklemektedir.

Polenin yanı sıra küf mantarları da astımın yanında KOAH hastalığını harekete geçirmektedir. Çünkü solunan polenler ile küf mantarları kişinin hava yollarındaki kasların kasılmasına ve sonrasında şişip daralmasına yol açmaktadır. Bu durumda hem astımın hem de KOAH hastalığının tetiklenmesine yol açmaktadır.

SICAK HAVALARIN SOLUNUM YOLUNU ETKİLEMEMESİ İÇİN 9 ÖNERİ

  • Yaz aylarında sıkça tercih ettiğimiz klimalı kapalı alanları tercih etmeyin. Dışarıda rüzgarlı ve kuru hava varsa eğer polenlerden korunmak için dışarı çıkmayın.
  • Kıyafetlerinizi yaz modasına uygun olarak seçin. Siyah veya güneş ışınlarını emen giyecekleri tercih etmeyin. Bunun dışında dışarı çıkarken taktiğiniz gözlükler büyük ve kalın çerçeveli olsun böylece polenlerin etkisinden kurtulabilirsiniz.
  • Alerjiye karşı kullandığınız ilaçlar, nefes açıcılar varsa her daim yanınızda taşıyın. Bu ilaçları alerjinizi tetikleyebilecek ortamları sezdiğiniz an kullanmanız gerekmektedir.
  • Eğer iş gereği bahçe veya otları budama, kesme işlemleri yapmanız gerekiyorsa bu işten kaçının ya da alerji maskelerinden takarak bu işlemi gerçekleştirin.
  • Tatil planlarınızı yaparken kalacağınız lokasyonu alerji durumunuza göre belirleyin.
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri eve geldiğiniz zaman direk değiştirin ve duş alın. Dışarıda giyilen kıyafetleri ise ilk iş olarak yıkayın. Evinize getirip yıkamadığınız her elbise sizin alerjinizi tetiklemeye yarayacaktır.
  • Evinizde otururken özellikle öğlen saatlerinde polen dağılımı artmaktadır. Bu nedenle evinizde kapı ve pencereleri kapalı tutun. Eğer arabanızda iseniz arabanızın hava klima filtreleri temizlenmiş ise klimasını kullanabilirsiniz.
  • Kaldığınız ortamlarda nem kurutucu hava makinelerinden alarak nem dengesini sağlayabilirsiniz.
  • Ev temizliğinizi yaparken HEPA filtreli vakumlardan kullanarak temizlik yapın.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir