Yaz Gelmeden Yüzünüzü Aydınlatın!

Yüzünüzde ve vücudunuzda koyu kahverengi lekeler, cilt tonu renk eşitsizlikleri, çeşitli yara ve sivilce izleri, karanlık gölgeler gibi cildinizi karartan bozukluklar varsa, harekete geçmek için bu mevsim tam zamanı!

Yazın gelmesi ve güneşin yakıcı ve zararlı UV ışınlarının etkisini arttırması ile birlikte, cilt lekeleri ve çil problemleri ayyuka çıkıyor ancak bunun yanı sıra eskiden kalma iz ve lekelerinizi gidermek için kullanacağınız, ölü deri soyucu etkili cilt lekesi kremleri güneşin etkisiyle teninize fayda sağlamaktan çok zarar verebiliyor. İşte tam da bu yüzden, cildinizdeki tahribatı onarmak, hücrelerinizi onarmak ve yüzünüzdeki dokuları yenilemek için bir adım atmaya karar verdiyseniz, gecikmeden harekete geçmeli, cilt bakımınızı kış bitmeden tamamlamalısınız.

Yaza Girmeden Cilt Lekelerini Gidermek İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Yüzünüze ve Vücudunuza Peeling Yapabilirsiniz: Evde uygulayabileceğiniz peeling ürünlerinin yanı sıra, cildin üst katmanını bir çeşit asit ile yakıp kavurarak ölü deriyi soyan ve cildinizdeki pek çok yüzeysel ve derin olmayan leke ve sivilce izinden arındıran kimyasal peeling uygulaması, kış mevsiminde uygulamaya müsait, doğru işlem sayesinde üstün etkiler yaratabilen bir cilt bakım uygulaması. Tabi ufak çaplı lekeleriniz için TCA’ya ihtiyacınız yok. Günlük ev tipi peeling maskelerinden alarak cildiniz aydınlanana kadar düzenli olarak kendiniz de uygulayabilirsiniz.
 • Limon ve Yoğurt Maskesi Uygulayabilirsiniz: Limonun cilt lekelerini giderdiği ve ten rengini beyazlattığı ile ilgili konuşulanları mutlaka duymuşsunuzdur. Bol kalsiyum ve protein içeriğine ek olarak daha pek çok cilde faydalı mineral ve vitamin içeren yoğurtla, leke giderici, renk açıcı aynı zamanda da C vitamini deposu yoğurt birleştiğinde, şahane bir doğal cilt bakımı ve hücre yenileme maskesi oluşturuyor. Doğal cilt maskeleri ile ilgileniyorsanız, özellikle leke sorunu için kolayca evde yapıp, pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz pek çok lekeleri geçiren maske tarifi için buradaki yazıya
 • Leke Giderici Medikal Kremler Kullanabilirsiniz: Madecassol merhem, Expigment krem, Contractubex jel.. ve daha pek çoğu.. Eczanelerde reçeteli ve reçetesiz bir şekilde satılan, erişilebilir fiyatlarda ve kuvvetli içeriklere sahip bu tıbbi kremleri, hücre onarımını daha hızlı tamamlamak için satın alabilir ve cildinizde başarıyla kullanabilirsiniz ancak bu tip merhemleri uyguladıktan sonra güneşe çıkılması gibi durumlarda, içerikleri sebebiyle cildinizde daha kötü lekeler ve hatta yanıklar oluşabileceğinden, mutlaka kış mevsiminde ve mümkünse hekim kontrolünde kullanılmaları tavsiye olunur.
 • Hamama Gidebilirsiniz: Hamama gitmek; Osmanlı kültürünün önemli bir parçası olarak, hem sağlığa hem de cilde olan faydaları da sebebiyle, günümüze kadar taşınmayı başarabilmiş bir Her ne kadar artık eskisi kadar popüler olmasa da, düzenli olarak hamama gitmek ve kese yaptırmak, cildinizdeki ölü derinin atılmasına ve dolayısıyla üst katmandaki cilt sorunlarının, sivilcelerin, izlerin ve hatta melazma lekelerinin giderilmesinde son derece etkili. Aşırı sıcaki nem ve buhar yüzünden yaz aylarında hamama gitmek çok mümkün olmasa da, kış için eğlenceli bile olabilir!

Yaz Mevsiminde Cildi Korumak İçin Alınacak Önlemler

 • Öğle saatlerinde korunmasız bir şekilde güneşe çıkmayın, çıkmak zorunda kalırsanız da mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi, şapka, şemsiye v.b. bir şey kullanarak güneş ışınları ile cildinizin doğrudan temasının önüne geçin
 • Hormonlarınıza etki ederek cildinizi lekeler basmasına sebebiyet verecek gıdalardan ve ilaçların kullanımından kaçının. Bazı kişiler, diğerlerine göre lekelenmelere ve çillenmeye daha yatkındır.
 • Gece saatlerinde, tercihen yatmadan önce cildinize hücre yenileyici kremler ve serumlar uygulayarak, uyku sırasında doku onarımınızın tamamlanmasına izin verin ancak bu kremler yüzünüzdeyken
 • Geceleri makyajınızı mutlaka temizleyin ve gözeneklerinizin açık olduğuna emin olun. Kir ve sebum birikimi yüzünden, ekstradan terleyen cildinizin sivilcelerle dolmasına müsaade etmeyin.
 • Yüzünüze akşamdan salatalık parçaları koyarak, hem nemden kaynaklı ödemin azalmasına yardımcı olun hem salatalığın içerdiği besleyici nitelikteki vitamin ve minerallerden faya görün.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

2 Yorumlar

 1. Çok Güzel Olmuş Yazınız Emeğinizi Sağlık

 2. Öncelikle merhaba yazının çok güzel net ve anlamlı çok teşekürler bilgi verdiğiniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir