Sürdürülebilir Kilo Kontrolü İçin Tavsiyeler

Yorucu bir diyetin ardından hedeflenen kiloya ulaşıldığında sorulan soru hep aynıdır: “Şimdi bu kilomu nasıl muhafaza edebilirim?”

Bu sorunun cevabı elbette düzenli ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığını yerli yerine oturtmaktan geçiyor. İdeal kilonuza ulaştığınızda ilk benimsemeniz gereken konu, doyduğunuzda yemek yemeyi bırakma alışkanlığını elde etmektedir. Bu elbette ilk başlarda sandığınız kadar kolay olmayabilir ancak bu alışkanlığı bir kez benimsediğiniz zaman vücudunuz kısa süre içinde adapte olmayı öğrenecektir. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda çatalı yavaşça masaya koyun ve “artık doydum, yeter” demesini bilin.

Midenizi tıka basa doldurma alışkanlığına son vermeye çalışın. Doymanın mideyi tamamen doldurmak demek olmadığı konusunda kendinizi ikna edin. Tekrar tekrar kilo alımlarının başlıca sebebi bu tür psikolojik etmenlerdir. O nedenle sürdürülebilir kilo kontrolü için işe ilk olarak psikolojiyi düzeltmekten başlamak çok akıllıca bir seçimdir.

Özellikle dışarıda yemek yediğiniz zamanlarda yediklerinizin yağ oranı, protein oranı, karbonhidrat oranı gibi özelliklerini düşünmeyi bir kenara bırakmayı öğrenin. Bu yöntem pek çok insanda gereksiz bir hassasiyet yaratmaktadır ve bu hassasiyet psikolojiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Yedikleriniz yüzünden pişmanlık duymayın. Kendi kendinizi strese sokmayın. Daha da kötüsü, kendinizi cezalandırmayın.

Kilonuzu düzene sokmak için egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Ancak yaptığınız egzersizlerin temel hedefi korumak istediğiniz kiloyla veya ulaşmak istediğiniz kiloyla ilgili olmamalıdır. Günlük rutin olarak yaptığınız egzersizler için hedef belirlerken yine egzersizlerle ilgili hedefler belirlemelisiniz. Örneğin “Bugün 10.000 metre yürüdüm. Bu sayıyı yarın 12.000’e çıkartabilirim” gibi. Bu davranış farkındalığınızın kilonuzun üzerinde olmasını engelleyecek, boş yere kendi kendinizi strese sokmanızın önüne geçecektir ve kendi hayatınız için kendi önünüze daha sağlıklı hedefler koymanız konusunda size yarar sağlayacaktır.

Bu önerileri dikkate alırsanız gün içindeki motivasyonunuzun hızlı bir şekilde arttığını gözlemleyeceksiniz. Motivasyon olmadan diyet, kilo koruma çalışmaları ve egzersizler ancak güçlükle sürdürebildiğimiz aktiviteler oluyor. Motivasyonu sağladıktan sonra hedeflerimize çok daha kolay bir şekilde ilerleyebiliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Diyet Listesi Yapılırken Dikkat Edilecekler

Yaz mevsimi yaklaştıkça insanların kilo problemi başladı. Kış aylarında saklanan kilolar şimdi önem kazanmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir