Su İçmenin Yararları
Su İçmenin Yararları

Su İçmenin 5 Yararı

Vücudun sağlıklı olabilmesi ve dengede kalabilmesi için en önemli besin ihtiyaçlarından biri sudur. Su olmadan bir vücut çok uzun süre yaşamını sürdüremez. Su kaybının fazla olması durumunda çeşitli hastalıklar meydana çıkar. Bu nedenle yetişkin bir insanın gün içerisinde ortalama olarak 8 ile 10 bardak arası su tüketmesi gereklidir. Peki su sadece yaşamın devam etmesi için mi gereklidir? Tabii ki hayır. Bunun dışında vücuda birçok faydası bulunan suyun en bilinen faydalarını sayacak olursak;

Eklem Ağrılarına İyi Geliyor

Vücudumuzun yarısından fazlası su ile kaplıdır. Eklemlerin arasında yer alan ve kayganlığı sağlayan sıvıda sudur. Eğer su kaybı fazla olur ise eklemler arasında kayganlık durumu oluşmadığından eklemlerin birbirine kitlenmesi, yapışması gibi sağlık problemleri ortaya çıkarak şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle su tüketilmesi oldukça önemlidir.

Cildin Yenilenmesinde Yardımcı Olur

Cilt kuruluğu ciddi bir problemdir. Vücut yeteri kadar sıvı tüketimi sağlayamadığı zaman cildimiz kurumaya başlar. Kurumaya başlayan cilt hem parlaklığını hem sağlığını kaybeder. Egzama, mantar gibi hastalıklar çoğalırken, mikroplara karşı bağışıklıkta düşmüş oluyor.

Kramplara Karşı Su İle Mücadele Edin

Spor yaparken kramp kasılması sıkça karşılaşılan bir problemdir. Kas kitleleri hareket ettikçe büyür ve büyüdükçe su ihtiyacı ortaya çıkar. Eğer yeteri kadar sıvı ihtiyacı karşılanmadıysa kramp kasılmaları meydana gelir. Bu nedenle kasılmaları önlemek adına bol bol su tüketilmelidir. Özellikle spor yapılırken…

Strese Karşı Oldukça Etkili

Vücudumuzun yakıtı yemek ve içeceklerdir. Su ise en başta gelen kaliteli benzin gibi düşünebilirsiniz. Susuzluk ve açlık durumunda kişilerin stres oranlarında artış gözlemlenmiştir. Su tüketimi fazla olan kişilerde aynı şekilde stres oldukça hızlı bir şekilde düşüş yaşamıştır. Böylece suyun strese karşı etkisi gözlemlenmiştir.

Ağız Kokusuna Karşı Su İle Önlem Alın

Özellikle yaz aylarında daha sık görülen ağız kokusuna karşı su içerek önlem alabilirsiniz. Yazın hem sıcaklardan dolayı hem de yediklerimizden dolayı tükürük bezlerinde azalma meydana gelir. Tükürük bezlerinin azalması, bakterilerin ve plakaların ortaya çıkması kötü kokmasına yol açar. Su tüketerek bu durumun önüne geçebilir ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Tarihin farklı evrelerinde kadın memesi o kadar çok fazla anlamlar yüklenmiştir ki. Rönesans Avrupa’sında dolgun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir