Su İçmenin Yararları
Su İçmenin Yararları

Su İçmenin 5 Yararı

SU İÇMENİN 5 YARARI

Vücudun sağlıklı olabilmesi ve dengede kalabilmesi için en önemli besin ihtiyaçlarından biri sudur. Su olmadan bir vücut çok uzun süre yaşamını sürdüremez. Su kaybının fazla olması durumunda çeşitli hastalıklar meydana çıkar. Bu nedenle yetişkin bir insanın gün içerisinde ortalama olarak 8 ile 10 bardak arası su tüketmesi gereklidir. Peki su sadece yaşamın devam etmesi için mi gereklidir? Tabii ki hayır. Bunun dışında vücuda birçok faydası bulunan suyun en bilinen faydalarını sayacak olursak;

EKLEM AĞRILARINA İYİ GELİYOR

Vücudumuzun yarısından fazlası su ile kaplıdır. Eklemlerin arasında yer alan ve kayganlığı sağlayan sıvıda sudur. Eğer su kaybı fazla olur ise eklemler arasında kayganlık durumu oluşmadığından eklemlerin birbirine kitlenmesi, yapışması gibi sağlık problemleri ortaya çıkarak şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle su tüketilmesi oldukça önemlidir.

CİLDİN YENİLENMESİNDE YARDIMCI OLUR

Cilt kuruluğu ciddi bir problemdir. Vücut yeteri kadar sıvı tüketimi sağlayamadığı zaman cildimiz kurumaya başlar. Kurumaya başlayan cilt hem parlaklığını hem sağlığını kaybeder. Egzama, mantar gibi hastalıklar çoğalırken, mikroplara karşı bağışıklıkta düşmüş oluyor.

KRAMPLARA KARŞI SU İLE MÜCADELE EDİN

Spor yaparken kramp kasılması sıkça karşılaşılan bir problemdir. Kas kitleleri hareket ettikçe büyür ve büyüdükçe su ihtiyacı ortaya çıkar. Eğer yeteri kadar sıvı ihtiyacı karşılanmadıysa kramp kasılmaları meydana gelir. Bu nedenle kasılmaları önlemek adına bol bol su tüketilmelidir. Özellikle spor yapılırken…

STRESE KARŞI OLDUKÇA ETKİLİ

Vücudumuzun yakıtı yemek ve içeceklerdir. Su ise en başta gelen kaliteli benzin gibi düşünebilirsiniz. Susuzluk ve açlık durumunda kişilerin stres oranlarında artış gözlemlenmiştir. Su tüketimi fazla olan kişilerde aynı şekilde stres oldukça hızlı bir şekilde düşüş yaşamıştır. Böylece suyun strese karşı etkisi gözlemlenmiştir.

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI SU İLE ÖNLEM ALIN

Özellikle yaz aylarında daha sık görülen ağız kokusuna karşı su içerek önlem alabilirsiniz. Yazın hem sıcaklardan dolayı hem de yediklerimizden dolayı tükürük bezlerinde azalma meydana gelir. Tükürük bezlerinin azalması, bakterilerin ve plakaların ortaya çıkması kötü kokmasına yol açar. Su tüketerek bu durumun önüne geçebilir ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

7 Adımda Mükemmel Bikini Vücudu

Yaza hazırlık için bu adımları mutlaka dikkate alın. Bu adımları gerçekleştirenler, yaz aylarında kumsallarda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir