Portrait of tired young business woman with laptop at the office ; Shutterstock ID 148515530; PO: today.com

Stresin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Stres, çağımızın en büyük hastalığı diyebiliriz. Hepimiz günlük hayatımızda küçük ya da büyük birçok stres yaratan olay yaşıyoruz. Bazıları başa çıkabileceğimiz düzeyde iken, bazıları ise hastalığa ve daha büyük problemlere yol açacak düzeyde oluyor. İşte bu kısımda stresin, kişinin vücuduna ne gibi etkileri olduğunu ve stresle başa çıkmanın yollarını bilmesinde fayda vardır.

Genel olarak stres kendisini kaygı, sinir hali, öfke, keyifsizlik, üzüntü veya heyecan olarak gösterir. Ruh hali devamlı olarak değişkenlik gösterdiği için vücut tüm bu değişmelerden ve ruhsal ikilemlerden yorulur, neticesinde ağrımaya başlar. Bu ağrılar başlangıçta büyük çaplı olarak gözükmese de, stresle başa çıkılamadığı zaman gitgide artar ve önemli bir tehdit haline dönüşürler. Bu gibi duygusal değişimlerin, kısaca stresin üstesinden gelebilmek için kişinin bilinçli olması ve kendisini faydalı şeylere yöneltmesi gerekmektedir. Örneğin yaşadığınız olay neticesinde stresten ve duygusal değişimlerinizden kurtulamadığınızda, kendinizi şekerli ve yağlı yiyecekler, içki, sigara vb. gibi zararlı şeyleri tüketmeye yöneltmek yerine spor yapmak gibi yararlı şeylere yöneltmelisiniz. Stresle başa çıkmanın ilk adımı da budur.

Stresle başa çıkılamadığında, bilimsel araştırmalara göre en çok kalp, beyin ve mideniz zarar görecektir. Özellikle yoğun stres altında yaşamaya devam ettiğinizde, yani sürekli strese maruz kaldığınızda vücudunuz kasları kasılmış, kan basıncı yüksek ve damarlarda aşırı yüklenme şeklinde işlemeye devam edecektir. Bu şekilde işlemeye devam eden vücutta ise zamanla kalp işleyişi zarar görecek, kalp problemleri ortaya çıkacaktır.

Yoğun stres altındayken yaşanan diğer bir problem ise uykusuzluktur. Stres, uyku düzeninin bozulmasına ve vücudun gün geçtikçe daha yorgun hale gelmesine sebep olmaktadır.

Peki, tüm bu sorunlarla nasıl başa çıkacaksınız?

Eğer stresle kolayca başa çıkamıyorsanız, en azından stresin yarattığı bu kötü sonuçlarla başa çıkmaya çalışmalısınız. Örneğin daha önce de bahsettiğimiz gibi, eğer şeker ve yağ tüketme ihtiyacı duyuyorsanız, yanınızda bunları bulundurmak yerine her zaman sağlıklı yiyecekler bulundurmaya özen göstermelisiniz. Strese bağlı olarak gelişen yeme ihtiyacını daha sağlıklı yollarla gidermeniz, uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeniz açısından daha iyi olacaktır.

Kalp rahatsızlıkları ve stresle başa çıkmanız için en faydalı çözüm yollarından bir diğeri de, spor ve egzersizlerdir. Bunun yanı sıra yeni hobiler edinmeniz, yapmaktan keyif aldığınız faydalı şeyleri daha çok yapmaya başlamanız da mutlaka stres yaratan durumlardan uzak kalmanızı sağlayacak ve kalp problemleri yaşamanıza engel teşkil edecektir.

Uykusuzluk problemine gelince, eğer uykunuzu düzene sokmaya çalışıyorsanız, daha yeni çözüm yolları üretmeye çalışmalısınız. Örneğin, yatmadan önce kitap okuma gibi bir alışkanlığınız yoksa ve bunun yerine televizyon seyreden biriyseniz, kendinizi kitap okuma rutinine alıştırmalı ve televizyon izlemeyi bırakmalısınız. Kahve vb. gibi uyumanızı güçleştirecek olan şeylerden uzak durmaya çalışmalı ve yatarken sorunları, yaşananları düşünmek yerine hayal kurmayı denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir