Soğuk Lipoliz: Bölgesel Yağlardan Kurtulmanın Risksiz Metodu

Coolsculpting olarak bilinen yağın dondurulması, vücut şekillendirmedeki en yeni trendlerden biridir. Coolculpting ya da diğer adıyla soğuk lipoliz invaziv değildir yani iğneler, bıçaklar veya ameliyat kesiği olmadan vücuttaki yağ depolarının kaybolmasını sağlar. Cerrahi bir operasyon olmayan soğuk lipolizin riskleri oldukça azdır ve metnin ilerleyen bölümlerde bu minimal risklerden bahsedeceğiz. Soğuk lipolizi İstanbul’da yapan pek çok yer mevcuttur. Soğuk lipoliz yaptırmak isteyenlerin İstanbul’da hangi kliniği tercih etmesi gerektiği de metin de mevcuttur.

Coolsculpting, deri altı yağları yok etmeyi hedefler. Kişi çok kilolu olmasa da bu yağlar, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak belli bölgelerde birikir ve yaş ilerledikçe bu yağların eritilmesi zorlaşır. Coolsculpting obezite tedavisi için uygulanmaz. Bu prosedür için hedef, ideal kilonun biraz üstündeki kişilerin bölgesel deri üstü yağlardan kurtulmasını sağlamaktır, viseral (yani organlardaki yağlar) yağlara etki etmez.

Coolsculpting’in çalışma prensibi oldukça basittir. Tedaviden birkaç gün sonra soğutulan yağ hücrelerini ölür ve birkaç ay içinde, bağışıklık sisteminin temizlik ekibinin bir parçası olan makrofajlar, ölü yağ hücrelerini sindirir. Bu sindirim sonucu bölgesel yağlar yok olur. Coolsculpting’in sebep olduğu yağ hücrelerinin ölümü ve buna bağlı temizlenmesi tedavinin etkisinin ne kadar sürede fark edilebileceğini belirler. Bazı kişilerde birkaç hafta içerisinde fark edilirken çoğu kişinin bölgesel yağlardan kurtulması yaklaşık 3 ayını alır.

Soğuk Lipolizin Riskleri

Bugüne kadar dünya çapında sekiz milyondan fazla Coolsculpting tedavisi gerçekleştirildi. Anestezi gerektirebilen ve hastaları kanama veya ciddi enfeksiyon riskiyle karşı karşıya getiren liposuction’ın aksine Coolsculpting, minimum ağrı ve izle nispeten güvenli bir klinik içi prosedürdür.

Soğuk lipolizin bir seansı 35 dakika sürer ve bir alanın yağlarını tamamen kaplamak için birden fazla uygulama gerekebilir. Örneğin, tüm karın bölgesinden eşit miktarda yağ alınmasını sağlamak için dört veya daha fazla uygulama gerekebilir.

Soğuk lipolizin riskleri, tedavi edilen bölgede kızarıklık, morarma, şişme, karıncalanma, uyuşma veya koyulaşmayı içerir. Bu yan etkilerin çoğu, tedaviden sonraki en geç birkaç ay içinde ortadan kalkmakla birlikte genellikle 2 hafta içerisinde kaybolur. Soğuk lipolizin nadir de olsa belki de en önemli yan etkisi, paradoksal olarak, tedavi bölgesinde artan yağ büyümesidir. Soğuk lipolizin bu riski %1’den az bir oranla ortaya çıkar.

Yağdaki ortalama azalma, tedavi seansı başına yaklaşık %10 ila %25 arasında değişir ve vücudun uygulama yeri haricinde diğer bölgelerinde herhangi bir yan etkiye dair hiçbir kanıt yoktur. İstenen sonuçlara bağlı olarak birkaç ay sonra ikinci bir tedavi seansı gerekebilir.

Soğuk lipolizin önemli avantajlarından biri de cerrahi bir prosedür olmadığından iyileşme süresinin olmamasıdır. İşlemden sonra herhangi bir aktivite kısıtlaması yoktur. Soğuk lipoliz işleminden sonraki birkaç gün hastalar bazen egzersiz yapmış gibi bir ağrı hissinden bahsederler. Böyle bir durumda plastik cerrah, hastaya birkaç gün kullanması için bir ilaç yazabilir.

Soğuk lipolizin risklerinin oldukça az olduğu barizdir ve bu sebeple bölgesel yağlardan şikayetçi olanların ilk tercihi haline gelmiştir. Coolsculpting yaptıranların oranı 2010 senesinde FDA onayı almasıyla %85 oranında artmıştır. Böylesine güvenli bir yöntem olan Coolsculpting, yanlış bir yerde yapılması durumunda hedeflenen sonucu vermeyebilir ya da yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu sebeple Cool Clinic, soğuk lipolizi İstanbul’da yaptırmayı planlayanların ilk uğradığı yerdir. Tamamen doktorlardan oluşan uzman ekibi, tek FDA onaylı marka olan CoolSculpting’i kullanması ve hem online hem de Nişantaşı’ndaki klinikte verdiği ücretsiz danışmanlıkla Cool Clinic, soğuk lipoliz uygulaması için doğru yerdir.

İlginizi Çekebilir

Suya Dayanıklı 5 Maskara

SUYA DAYANIKLI MASKARALAR Maskaralar kadınların kullandığı ve vazgeçemediği kozmetik ürünlerin başında gelir. Lakin yaz mevsiminden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir