Sigara Nasıl Bırakılır
Sigara Nasıl Bırakılır

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigaranın iki çeşit bağımlılığı vardır. Bir normal tiryakilik bir de dudak tiryakiliğidir. Normal tiryakilik dediğimiz olay sigara dumanının ciğerlere çekilmesi durumudur. Dudak tiryakisi ise sigara çekildikten sonra dumanının boğazı geçmeden ağız ve damakta toplanıp dışarı bırakılması durumudur. Her iki ihtimalde de sigara bağımlılığı, birçok şekilde zararları bulunan hem maddi hem de sağlık düşmanı bir içecektir. Bu nedenle sigara içenlerin birçoğu sürekli sigara bırakmayı düşünmektedir. Sigarayı bırakmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bu yöntemleri inceleyecek olursak,

PSİKOLOJİK OLARAK SİGARAYI BIRAKMAK

Sigarayı bırakmak aslında zihinde biter derler. Bu oldukça doğru bir tespittir. Çünkü psikolojik olarak hazırlanmış bir beden, iradesini en güçlü şekilde yaşar. Bu nedenle sigara bağımlılığına karşı irade ne kadar sağlam olursa sigara bağımlılığından  o kadar çabuk kurtulabilir. Sigara işleyiş yapısı olarak vücudu nikotine alıştırır. Vücuda nikotin girmeyen 1 saat sonrasında sürekli nikotin aramaya başlar. Bu nikotin arayış isteğini durdurabilen herkes sigaradan kurtulabilir. Bu nedenle psikolojik olarak kendini hazırlamak sigarada kurtulmada en önemli yöntemdir.

SAKIZ, ÇEREZ VE MEYVE İLE SİGARAYI BIRAKMAK

Sigarayı bırakmak isteyen birçok kişinin kullandığı en sık yöntemlerden biri de sakız çiğnemek, çerez yemek ya da meyve yemektir. İlk başta iyi olarak gözükse ya da güzel etkileri de görülse yanlış tüketim, sık tüketim gibi konular ciddi kilo ve sağlık problemleri yaratmaktadır. Bu nedenle bu tür konuları hayatınıza sokmadan önce bir uzman hekime danışmakta fayda olacaktır.

İLAÇ İLE SİGARA BIRAKMAK

Devlet destekli sigara bırakma birimleri geçtiğimiz yıllar içerisinde aktif hale getirildi. Telefonunuzdan 171 numarasını arayarak sigara bırakma hattına bağlanabilir. Yapacağınız görüşme sonrasında verilen talimatlara uyarak sigarayı bırakabilirsiniz. Bu konu sayesinde birçok kişi sigarayı bırakabilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir