Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülit, özellikle kadınlarda yağ dokusunda meydana gelen bir takım emilim problemleri sonucu oluşan, geçmişte kadınlar için büyük bir utanç kaynağı değilken şu an korkulur hâle gelen bir görüntüdür. Portakal kabuğunun pürüzlü yapısına da benzetilen selülit oluşumu vücuda yerleştiği andan itibaren her geçen gün kurtulmak zorlaşsa da düzenli ve sıkı bir çalışmayla sonuç almak mümkündür.

Özellikle kalça bölgesinde yaygın olarak görülen selülitten kurtulmanın en önemli yolu, vücut tipinize uygun bir egzersiz ve diyet programını birbirine entegre bir şekilde ve düzenli olarak yürütmektir. Özellikle kalçayı çalıştıran ve şekillendiren egzersiz hareketlerini düzenli olarak uygulayarak olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Selülite tam olarak neyin ya da nelerin neden olduğu konusunda henüz tatmin edici bir bilimsel yaklaşım geliştirilememiştir. Nedenini bilmeden çözüm üretmek oldukça zor olduğundan, birçok insan çare olarak estetik cerrahlara başvurmayı tercih eder. Bir takım tıbbi yöntemlerle yağ dokusuna yapılan müdahaleler sonucunda da selülitten kurtulmak mümkündür ancak bu uygulamaların kalıcı çözüm sağlayacağı konusunda kesinleşmiş bir bilgi yoktur.

 

Her ne kadar bilimsel olarak açıklanmış olmasa da daha fazla toksin barındıran vücutlarda selülite daha sık rastlanabileceği söylenebilir. Bu yüzden bol su ya da çeşitli detoks programları yardımıyla vücudunuzu toksinlerden arındırmak, selülitlerin azalması konusunda da olumlu etki yaratacaktır.

Vücut hormonları ve yağları arasında sıkı bir ilişki vardır. Dolayısıyla özellikle kadınlarda östrojen hormonunu dengede tutmak, selülit oluşumunda azalma sağlayabilir.

Selülit oluşumu yağ dokusu kaynaklı olduğundan, yağ alımını dengede tutmak da selülit oluşumunu yavaşlatabilir. Yüksek oranda yağ ya da şeker içeren besin maddelerinden uzak durmak, selülitten kurtulmak için atılabilecek ilk adımdır.

Tüm bunlara ek olarak, selülit deri tabakasıyla da özdeşleşen bir oluşum olduğundan, bir takım krem ve masaj uygulamalarıyla da olumlu sonuç alınabilir. Ancak gerek bu gibi uygulamalarda, gerekse diyet ve spor programlarında selülitten kurtulma konusunda olumlu sonuç alabilmek için istikrarlı olmak ve düzenli devam etmek en önemli noktalardır.

İlginizi Çekebilir

Tıraş Makineleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Klasik traşın daha pratik ve keyifli olarak uygulanması kaliteli bir makineye bağlıdır. Tıraş ve sonrasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir