Sağlıklı Yemek Hazırlamanın 5 Basit Yolu

Yemek hazırlamaya başlarken her insanın kendisine özgü prensip ve tarzı vardır. Yemeklerinizi her zamankinden daha yararlı ve sağlıklı yapmak mümkün. Sizi için hazırladığımız bu pratik yöntemler ile yemek yapmak hem daha pratik olacaktır. Bu yöntemler aynı zamanda daha sağlıklı bir başlangıç için ideal yöntemlerdir. İşte pratik ve sağlıklı yemek hazırlama yolları:

1- YAĞ YERİNE ET SUYU YADA SU KULLANIN

Yemeklerinize yağ eklemek yerine et suyu veya su ekleyebilirsiniz. Daha önce birçok örneğini biliyoruz ki, et suyu ve su yemeklerde yağ için bir alternatif olabilir. Ayrıca sebze suları da yağ yerine kullanılabilir ve hem yemekleriniz daha sağlıklı olur hem de lezzet katar. Kimi zaman kullanılan kızartma spreyleri yerine de tavukgöğsünü, burgerleri ve diğer kızartmalar da kullandığınız et çeşitlerinin bir kaç dakika fırında ve ya tavada kızarmasını bekleyin ve daha sonra su veya da et suyu ekleyin. Bu yöntem ile etleriniz daha sağlıklı ve daha lezzetli olabilir.  Farklı lezzet ve damak tatları için bu yöntemi denemelisiniz.

2- KIYMA YERİNE HİNDİ GÖĞÜSÜNÜ TERCİH EDİN

Yararlı bir diyet için kırmızı etin azaltılması yararlı olacaktır. Kırmızı eti azaltmak size zor gelebilir fakat sağlığınız için bu durum gerekli. Kalori ve yağ bakımından zengin olan kırmızı et yerine yemeklerinizde yağsız ve az kaloriye sahip. Buna rağmen protein bakımından zengin olan hindi göğsü tercih edebilirsiniz. Sığır burger yerine hindi burger veya yemeklere ekleyeceğiniz kırmızı et yerine( kıyma ) yağsız hindi göğsü güzel bir alternatif. Ayrıca hindi göğsünü makarna için  yaptığınız soslara da ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

3- YEMEKTEN HAZIRLAMADAN ÖNCE ETLERİ TEKRAR YIKAYIN

Hindi göğsünü ve diğer etlerinizi yemeklere ilave ederken son bir kez sıcak su ile durulamanız yemek sağlığı ve hijyen açısından yararlı olacaktır. Kalan aşırı yağlar da bu şekilde temizlenebilir. Bu aşamadan sonra etlerinizi gönül rahatlığı ile yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Soslarınız içinde aynı şekilde etlerinizi sıcak su ile tekrar tekrar yıkayarak ekleyin. Daha sağlıklı yemekler için bu yöntemleri denemeniz yararlı olacaktır.

Önceden paketlenmiş ve daha sonra tekrar açılarak yemeklere eklenebilecek olan gıdalardan kaçınmalısınız. Şeker, sodyum, yağ gibi içeriklere sahip gıdalar bu bakımdan çok daha hassas ve zararlı olabilir. Bu tarz gıdalardan olabildiğince kaçınmak ve mümkünse taze gıdalar tüketmek sağlığınız açısından çok daha yararlı olacaktır.

5-  YEMEKLERİNİZE BOL SEBZE EKLEYİN

Sağlıklı yemek hazırlamanın 5 basit yolu… Yemeklerinize bol sebze eklemenin birçok yolu vardır. Bu yol aynı zamanda yemeklerinize lezzet katmanın ve yemek konusunda çeşitlilik kazanmanın yollarındandır. Havuç, karnı bahar ve  brokoli gibi sebzeler yemeklerinize hem daha çok lezzet katacaktır hem de sağlığınıza daha çok katkı sağlayacaktır.

Eğer yemek yapma alışkanlıklarınızda kısa değişiklikler yapma gereği duyuyorsanız,  Bu yöntemler ile çok daha leziz, hafif ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz. Bu yollar size başlangıçta zor gelecektir, fakat ilerleyen zamanlarda daha fazla teşvik edici bir hal alacaktır. Sağlıklı yemek hazırlamak düşünüldüğü kadar zor değildir. Aksine daha pratik ve daha kolay pişirmenizi ve hazırlamanızı da sağlayacaktır. Bu yöntemleri uygulayın ve çok daha sağlıklı sofralar ile daha sağlıklı bir yaşamınız olsun.

İlginizi Çekebilir

Serinletici Kızılcık Şerbeti Tarifi

Gerekli Malzemeler Kızılcık (1 kilogram miktarınca) Su (1,5 litre/ 6 su bardağı miktarınca) Toz Şeker …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir