Sağlıklı Yaşam Koşulları

WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’ne göre sağlık; bireyin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması demektir. Birçoğumuzun bildiği kalıplaşmış düşünceden çok farklı geldi öyle değil mi? Sağlık sadece belirli uzuvlarınızın olmaması veya zarar görmesi başınızın ağrımaması veya kanser olmanız demek değil. Sağlık çok genel bir kavramdır. İnsan hayatının temel ilkelerinin başında gelir. Sağlıksız bir insan varlığını sürdüremez.

Sizler ay düzenli checkuplarınıza gidebilirsiniz veya her gün el ve tırnak bakımlarınızı da yaptırıyor olabilirsiniz. Saçınıza hafta da bir doğal maskeler uyguluyor, yüzünüzü toksinlerden kurtardığınız gibi sağlıklı beslenip sporda yapıyor olabilirsiniz. Bunları yaparken bile stresten uzaklaşmadığınız sürece veya sosyalleşmediğiniz sürece sağlığınız yine tehdit altında kalacaktır. Nasıl mı? Dış sağlıktan bahsetmiyorum tabi önemli olan iç sağlığı. Her gün binlerce insan psikologların kapısını aşındırıyor ülkemizde bunların çoğunun da psikiyatrik ilaçlar kullandığını var sayarsak halimiz eper bir içler acısı görülüyor. Maalesef ki zorlu yaşam koşulları, stresi doğuruyor hayatımızda. İşe gitmek için trafikle boğuşuyoruz iş ortamında patronlarımızla daha sonra da ailelerimizle. Peki, nasıl kurtulacağız tüm bu gerginliklerden? Kendimize zaman ayıracağız, çok kafamıza takmayacağız ve kalbimizi asla soğutmayacağız. Vicdan, merhamet, sevgi insanlara verilen en güzel ve özel duygulardır bunları unutmayacağız. Kafamızı kurcalayan şeylerden uzaklaşacağız, bilmelisiniz ki bu dünyada sizden daha önemli bir şey yok. Bırakın zaman verin her şey olup bitsin geçip gitsin. Peşinden koşmayın hayatın, siz zaten hayatın bir parçasısınız o sizinle birlikte devam ediyor. Sevdiklerinizle vakit geçirin ve onlarla sosyalleşmek adına faaliyetlerde bulunun. İşe gidip bütün gün yoruluyorsunuz, fakat sosyalleşmek sizin de hakkınız. Sosyalleşme adına evde kapanıp internette orda burada takılmanız bir işe yaramayacak emin olun. Çıkın sokağa. Kendinize birkaç hobi bulun. Hobi olarak evde yatmayı ve televizyon izlemeyi tercih etmeyin çünkü bu bir hobi değil. Bir ahşap atölyesine gidebilirsiniz mesela, bir koroya veya herhangi bir enstrüman öğrenmeye… Bunlar sizin hobileriniz, hobileriniz sizin iç dünyanızı aydınlatacak ve sizin sosyalleşmenizi sağlayacak. Kimseyle konuşmadan bir kenarda durmayın. Somurtmayın biraz girişin, içine kapanıklık psikolojinizin bozulduğunu belli eden etmenler içerisindedir kendinize bunu yapmayın.

Sık sık spor yapın. Unutmayın ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Kendinizi hantallığa mahkûm etmeyin. Arada bir doğa yürüyüşlerine katılın ve doğanın güzelliklerini çektiğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirin.

Abur cubur veya fast food yerine sağlıklı ev yemekleri yiyin. Dünyamız gün geçtikçe obez olmaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri sağlıksız ve hazır gıdalar tüketmekten kaynaklanıyor. Vücudunuzun yemek ihtiyacını karşılasanız bile ona gerekli vitamini, proteini karbonhidratı veremedikten sonra vücudunuz da size gerekli enerjiyi ve sağlığı tanımayacaktır. Gün geçtikçe yataktan kalkamaz bir hale geleceksiniz ve bu sizin için hiç de güzel bir şey değil. Dışarı da akıp giden ve sizin de dâhil olmanız gereken bir hayat var.

Düzenli ve yeterli miktarda uyuyun. Çok uykunun sadece aptallaştırabileceğini bilim adamlarından duymuşsunuzdur. Günde 5 ila 8 saat arasında ki bir uyku sizin için oldukça yeterli olacaktır. Unutmayın bu hayat sizin ve bu hayatta sağlık konusunda da ne ekerseniz onu biçersiniz.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir