Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltı Atlanmamalı!

Sabah kalktınız ve işe-okula gitmek için herzamanki gibi fazla vaktiniz yok. Hazırlandınız ve kahvaltı etmeden yola çıktınız. Gün boyu algılarınız kapalı olmasının, stresli olmanızın ve enerji düşüklüğü yaşamanızın sebebi işte tam olarak bu.

Kahvaltı en çok önem arz eden öğündür. Hem vücudumuzun uykuda geçirdiğimiz süre boyunca aç kalmış olmasından, hemde öğlene yada akşam vaktine kadar harcayacağımız enerjiyi sağlayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Protein-Karbonhidrat-Yağlar açısından zengin bir kahvaltı yapmalıyız.
İşte sağlıklı, ideal bir kahvaltı örneği. Hemde hazırlaması vaktinizi almaz.
Haşlanmış Yumurta – Bir kase sütlü yulaf ezmesi – Salatalık-Domates- Bir dilim siyah ekmek- Bal – Az yağlı bir dilim peynir.

Öğle yemeğiniz, Akşam yemeğinizden zengin olsun!

Eski insanlar nedemişler; Kahvaltını bir kral gibi, öğle yemeğini prenses ve akşam yemeğini fakir gibi ye. Öğlen ve akşam üzeri için enerji sağlayabilmek açısından iyi bir öğle yemeği yapmamız gerekiyor. Yine protein ve karbonhidrataçısından zengin bir yemek yiyebiliriz.

İdeal bir öğle öğünü;

Az yağlı yoğurtlu makarna veya pilav yanına tavuk veya Herhangi bir et yemeği bol salata ile birlikte.

Akşam yemeğiniz ana öğün olmamalı!

Akşam yemeğini olabildiğince erken ve hafif yemekte fayda var. Yatmadan en az dört veya beş saat öncesinde akşam yemeği yenmeli. Midemizinde sindirim işleminde oldukça zorlandığını, uyku moduna geçtiğinde besinleri sindiremediğini unutmamamız lazım. Hafif bir salata yada meyve tabağıyla bu öğünü geçiştirmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir

Alerjik Rinit Nedir

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Rinit Nedir? Özellikle bahar aylarında her beş insandan birinde görülen, burun akıntısı, baş ağrısı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir