Sağlığınız İçin Uykunun Önemi

Uyku olmadan sağlıklı bir yaşamdan söz etmek mümkün değildir. Uyku günlük olarak hasarlanan ve yorulan vücudunuzu ve zihninizi tamir eder, düzenler. Bunun yanında bazı insanlar için 4-5 saatlik bir uyku yeterliyken bazı insanlar ise 8-9 saatten sonra bile uykusuzluk çekebilmektedirler.

Uykusuzluk problemini çözmek için ilk başta bunun nedenleri araştırılmalıdır. İnsomnia adıyla bilinen uyuyamama hastalığı sorununuzun bir neden olabilir. Yine kullanılan bazı ilaçların da yan etkisi olarak uyku problemi görülebilmektedir. Yine ağrılı bir hastalık geçiriyorsanız, uykusuzluğunuzun nedeni bu da olabilir. Bunlar biyolojik sebeplerdir. Sosyal ilişkilerdeki sorunlar, günlük yaşam stresleri, duygusal problemlerinizde yaşadığınız çalkantılar uykusuzluk sorununun psikolojik nedenlerindendir.

Depresyon geçiren bir hastada yine zor uyur ve geceleri aralıksız bir uykudan mahrum kalmaktadır. Bu durum kişinin kaygı düzeyini daha da arttırır ve uykusuzluk sorununu bir döngüye sokabilir.

Yardımcı olabilecek tavsiyelerimiz;

* Öncelikle biyolojik nedenli sorunlarınız için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Kullandığınız ilaçlar varsa bunları belirtmeyi de ihmal etmeyiniz.

* Kafeinden mümkün olduğunca uzak durun, özellikle de akşam saatlerinde; kahve, çay, kola gibi içecekler, sizin uyku düzeninizi bozabilecek kafein içeren maddelerdir. Yine kakao da kafein içermektedir.

* Yatak odanızı uykunuz için ayarlayın. Yatak odanızda ışık ve ses ile ilgili sorunlar varsa eğer çözmeye çalışın. Örneğin; kalın perdeler ışıkla ilgili sorununuzu çözecektir. Karanlık ortamdaki uyku; güzel ve yararlı bir uyku için ayrıca önemlidir.

* Gün içinde uyumamaya özen gösterin. Uyku düzeninizi belli bir saatte uyuyup, belli bir saatte uyanma üzerine kurun ve buna mümkün olduğunca uyun.

* Kafanızı boşaltın, bunun için hobi edinmek yardımcı olacaktır. Kitap okumak, müzik yapmak gibi. Hiçbir şey yapamıyorsanız bari bir kâğıdı karalayın. Onun bile kafanızı dağıttığını ve uykuya geçişlerini kolaylaştırdığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir