Saçlarınız İçin Gündelik Bakım Önerileri

Saç kadınlar için görsel niteliğin en birincil koşuludur. Dolayısıyla en çok zamanı saça ayırır kadınlar. Gerek sadece duş ya da taramak olsun gerekse diğer bakım kürleri. Gün içinde stabil olarak yapılan bakımlar mutlaka her kadında vardır. Peki yaptığınız bakımın gerçekten işe yarayıp yaramadığını ya da saçınızın gündelik bakımını tamamlamak adına neler yapmanız gerektiğini düşündünüz mü hiç? Biz sizler için derledik.

Saçlarınızın gelişim çağındayken oldukça güçlü ve sağlıklıdır. Sonrasında yaşam koşulları, stres ve hayat standartlarına bağlı olarak bir takım değişimlere maruz kalabilir. Bu noktada saçınıza günlük bakım yapmaya başlarsınız. Bu bakımın temel kuralı saçların daima temiz kalmasıdır. Yani buda her gün saçlarınızı yıkamak demek oluyor. Fakat yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken kural kesinlikle nemli saçlarla beklememeniz. Ayrıca duştan sonra saçlarınızı mutlaka taramanız ancak gün içinde iki kereden fazla taramaktan kaçınmanızda oldukça önemli bir kural. Saçlar çok sık tarandıkça güç kaybedecektir.

Gündelik bakımınız için tercih edeceğiniz ürünlerin kimyasal ürünlerden ziyade doğal bakım ürünleri olmasına dikkat edin. Örneğin zeytinyağı özlü bakım kürleri, Hint yağı ve badem yağı oldukça sık kullanılan bir saç bakım ürünüdür gündelik bakımda. Saçlarınızın şeklini değiştirmek için kullandığınız fön makinesi, ütü, tost tarzı şekillendirici aletler estetik görünmenizi sağlıyor. Fakat fazla kullanımında ciddi saç kayıplarına yol açtıklarını unutmamalısınız. Yüksek oranda ısıyı saça verdiklerinden dolayı saç tellerini yakarak zarar vermektedirler. Saçlarımızın boyanma süresine oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Günlük bakımın biraz dışında gibi gözükse de bu konu aslında oldukça önemli. Bir kimyasal saç boyasıyla saçların boyandığı vakitten en az 6 ay geçmesi gerekir bir sonraki boyama için. Bunun yanı sıra boyamadan önce açık bir renk kullanılacaksa açıcı gibi malzemeler kullanıldıysa saçlarınız daha büyük bir hasar görmüştür. Bu süre bu yüzden 8-10 ay arasına çıkabilmektedir.

Gün içerisinde bitkisel yağlarla saçınıza yaptığınız bakımdan sonra saçlarınızı mutlaka durulayarak masaj yapmak suretiyle kurutmalısınız. Ayrıca saçlarınızı tokayla çok sık bağlamanızda gün içerisinde saçınıza verebileceğiniz zararlardan biri. Bu konulara her gün dikkat ederek çok fazla vaktinizden feragat etmeden saçlarınıza bakım uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir