Saçlarınız Çabuk Kırılmasın!

Kadınların en şikayetçi oldukları konudur saçlarının kırılması. Çünkü çok büyük emek söz konusudur saç uzatmada ve bunun başarısızlığını görmek bir kadın için tam anlamıyla yıkımdır. En görülen tabirle ‘kırıklarını aldırma’ söylemi tamamen saçın kırıklardan arındırılması için uçlarından kesilmesi anlamını taşır. Oysa ki saç kırığı sadece uçlarda var olan bir sorun değildir. Saçların çabuk kırılmasının asıl sebebi yapılan müdahaleler ve yanlış uygulamalardır.

Saçlarımız belli periyod dahilinde en alt kısımdan yeni hali çıkarak uzayan yapılardır. Cildimizden beslenirler ve bakımlı olduğu kadar güzeldirler. Ancak bazı durumlar vardır ki bakım olarak uygularız fakat pozitif değil negatif sonuçlar doğurur. Örneğin tarama şeklimizden kullandığımız ürünlere kadar bir çok detay saçlarımızın kırılmasına, koparak dökülmesine sebep olabilir. Öncelikle bu evreleri bilmekte fayda var. Bir saç teli sağlığını kaybetmeye başladığında zamanla güç kaybeder. Kırılmayla başlayan çözülme süreci kopmalara ve zamanla dökülmeye kadar gidebilir. Eğer fark ettiğiniz an önlem almazsanız ciddi anlamda sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Saçınız tam olarak beslenemediği zaman, gerek duyduğu bakımı göremediğinde ve göstermeniz gereken ilgiyi göstermediğinizde uçlardan çatlamaya başlar. Kırıklarını aldırmaktan kasıt bu çatlaklardan arındırmaktır saçı. Oysa ki çatlakların bir üst seviyesi dipten zayıflayan saçlardır.

Zayıfladıkça saç telleri üzerinde sürekli olarak yenilenen koruyucu maddeyi kaybeder. Adeta dış etkenlere karşı bir kalkan görevi gören bu madde kaybolduğunda saç teli diplerden de kırılır ve iki saç teli olarak saçlarınızın arasında kalır. Zamanla ya elinize ya tarağınıza takılarak dökülür gider. Bunun başlıca sebebi saç tarama stilinizdir. Saçlarınızı tamamen baştan aşağı ve ters istikamete doğru değil yukarıdan aşağıya doğru taramalısınız. Ayrıca tarak olarak tahta ya da kemikten üretilmiş bir tarak kullanmalısınız. Plastik ve benzeri maddeden yapılan taraklar hem saça hem saç derinize ciddi zararlar bırakır. Kullanılan boya, saç maskesi, koruyucu, kapatıcı ya da renk açıcı gibi kimyasal içerikli maddelerin kimyasal oranları da bir diğer etken saç kırıklarında.

Saçlarınız düzenli olarak ilgi gösterildiğinde ve sadece ihtiyacı olan miktarda malzeme kullanıldığında normalinden daha az kırılacak, dolayısıyla kırılma ve dökülme problemleri zamanla ortadan kalkacaktır. Ancak saçınızı sert bir biçimde ters yönde tararsanız, nemli bırakırsanız, günlerce yıkamazsanız ve kimyasal içeriği çok yüksek malzemeler kullanırsanız zamanla saçınız size veda edecektir.

 

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir