saç kabarması nasıl önlenir

Saç Kabarması Nasıl Önlenir?

Günlük hayatta hepimizin en büyük sorunlarından biri ise saçlarımızın elektriklenmesi ve kabarmasıdır. Bunun başlıca nedeni de nemdir. Öncelikle bol bol su içmek önemli bir adımdır.

Saçın dökülmesi ve kabarması iyi beslenmeme nedeniyle oluşur. Bu nedenle yediklerimize dikkat etmeli, vitamin ve mineral yönünden de zengin yiyecekler tüketmeliyiz. Saçlarımızı aşırı sıcak suyla asla yıkamamalıyız. Sıcak su, saçlarda nem kaybına yol açar ve saçları yıpratır. Saçlarımızı genelde ılık suyla yıkamalı ve bu şekilde nem kaybını azaltmalıyız.

Saçlarımıza nem kazandırmak ve yumuşatmak için saç kremleri ile saç serumlarını kullanmak bu sorunda en büyük çözüm araçlarından biri olabilir. Bu yöntemler elektriklenmeyi ve kabarmayı büyük ölçüde önlemektedir. Saçlarımızı yıkadıktan sonra nemliyken yavaşça taramalıyız. Saçı kuruyken taramak saçlarımızı kabartır ve kırılmalarına neden olur.

Ayrıca saçlarımıza haftada 1-2 gün mutlaka doğal bakım yapmak gereklidir. Zeytinyağı, hint yağı, badem yağı, çam yağı gibi bitkisel yağlarla saçlarınıza bakım yaparak sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Evde Saç Bakımı

Dış görünüş denildiğinde en çok göze çarpan yerlerden biri de elbette saçlardır. Cinsiyet fark etmeksizin bakımının oldukça önemli bir hal alması bu noktada tesadüf değildir. Açık hava ile direk temas halinde bulunması nedeniyle zor bir bakım sürecine sahip olan saçlara, sağlıklı görünmesi için büyük bir özen gösterilmesi şarttır.

Günümüzde kirli hava, ısı ile çalışan düzleştirici, maşa ve kullanılan yanlış yöntemler gibi daha pek çok etken saçı bir hayli yıpratmakta ve kötü bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır. Yağlı saçlar, kuru cansız saçlar, ince telli zayıf saçlar ve sürekli koparak dökülen zayıf saçlar çoğu kişinin mustarip olduğu bir konudur. Bu nedenle yakın zamanda oldukça gelişen kozmetik sektörü, birçok kişinin derdine çeşitli çözümler sunmaktadır.

Saç Bakımında Ürün Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bakım için geliştirilen ürünler, saçlarda büyük ölçüde düzelmeye ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına olanak sağlamaktadır. Pek çok saç tipine uygun şampuanlar ve beraberinde bakım yaparak saç üzerinde iyileştirici etkiye sahip bakım kremleri üretilmiştir. Öte yandan duştan sonra kullanılmak üzere saç bakım yağları ve kuru saçta kullanılabilecek saç spreyleri ile saçta güzel bir görünümün kapıları aralanmıştır. Burada en önemli nokta kişinin saç tipine uygun ve doğru ürünler seçmesidir. Devamında sağlıklı, dolgun ve yumuşak saçlara kavuşmak o kadar zor olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir