Saç Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler

Saç dökülmesi günümüzün en büyük sorunlarından biri diyebiliriz. Genelde erkekler için var olan bir problem gibi gözükse de aslında bir çok kadın her duştan çıktığında bu sorunla karşı karşıya kaldıkları için oldukça mutsuz. Peki saçların dökülmesine sebep olan ya da saçların dökülmesini tam anlamıyla engellemese de azaltmak için bir takım yollar yok mu dediğinizi duyar gibiyiz. Sizler için saçların dökülmesini aza indirgeyecek bir takım metotları topladık.

Bilimsel araştırmalar sonucu saç dökülmesine sebep olan başlıca etkenlerden ikisi stres ve sigara. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekiyor. Hayatınızda gerek iş gerekse sosyal hayatta çok stresli bir yapıdaysanız buda saç dökülmesi için oldukça büyük bir etken. Bu ikisini hayatınızdan çıkardığınızda geriye dikkat etmeniz gereken şeyler kalıyor. Örneğin beslenme alışkanlığınız çok büyük rol oynuyor. Beslenme alışkanlığınıza dikkat ettikten sonra saç dökülmesinde ciddi anlamda bir azalma saptanmış. Uzmanlara göre sık sık ürün değişimi de çok fazla tetikliyor. Eğer sürekli olarak farklı markaların farklı şampuan ya da bakım ürünlerini kullanıyorsanız dökülmeyi tetikleyen buda olabilir.

Saçlarınızın dökülmeye başladığı tarihi aşağı yukarı hatırlıyorsanız o günden sonra değiştirdiğiniz bir ürün olup olmadığını bulmaya çalışın. Unutulmaması gerekiyor ki bakım ürünleri bazı kişiler üzerinde test edilerek sunuluyor piyasaya. Ancak her testten olumlu geçen ürünün sizde de aynı etkiyi gösterecek olması garanti değil. Çünkü herkesin hücresel yapısı farklılık gösteriyor. Eğer doğal ürünler kullanmıyorsanız kimyasal ürünlerden uzaklaşarak doğal ürünlere yönelmeniz saç dökülmelerini azaltmak için bir başka öneri. Günlük hayatınızda toka, şapka, bandana gibi aksesuarlar kullanıyorsanız bunların saçlarınızı sıkmasına izin vermemelisiniz. Kendi ölçülerinize uygun şapkalar ve saçınızı sıkmayacak tarzda tokalar tercih etmelisiniz. Zamanla uygulanan baskı saçlarınızı kırarak güçsüzleştirecektir. Sonrasında her güç kaybeden saç teli yavaş yavaş kaybolacaktır.

Saç dökülmelerine karşı saç ektirmek gibi bir çok alternatif çözüm çıkmış durumda. Fakat bunlara gerek duymamak adına saçlarınız dökülüyorsa bu tip detaylara dikkat ederek bunun önüne geçebilirsiniz. Her olan olumsuzluğun bir sebebi vardır. Sebepleri bularak önlem almanız daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalmamanız için yeterli bir ön görü olacaktır. Saç dökülmesi de bunlardan sadece biri.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir