Regl Döneminde Cinsel Yaşam

Regl dönemi çiftler için oldukça zor geçen bir dönemdir. Çünkü kadın için stres yükü oldukça yüksektir. Bunun üzerine karşı tarafın ilgi ve düşüncesi büyük rol oynar. Ne kadar ilgili ve düşünceli olursa o kadar kolay geçer kadın için bu dönem. Bu dönemde çiftlerin aklında kulaktan doğma bir takım bilgiler dahilinde cinsel ilişkiye girmemek gibi bir düşünce hakimdir. Oysa tıbbi olarak bakıldığında çiftlerin bu dönemde birlikte olmalarına engel olacak hiçbir sebep yoktur.

Adet döneminde rahim için hücre duvarları kendini yeniler. Bu kadının doğurganlığı için periyodik olarak 21 günde bir olan bir hadisedir. Hayatında ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar olan bir süreci kapsayan adet dönemi rutin bir şekilde olmaya devam eder. Bu süre zarfında vajinal akıntı ve kanamalar oldukça şiddetli olabilir. Bu kişiye göre çoğu zaman farklılık gösterir. Ancak uzmanlarca yapılan açıklamalara göre bu dönemde cinsel ilişki sadece hijyen açısından uygun değildir. Çünkü kanamanın var olduğunu düşündüğümüzde oldukça yüksek bir organizma miktarı var olabilir birliktelik sırasında. Bu çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara sebep olabilir. Çünkü adet dönemi kadının vajinal yollardan en savunmasız olduğu anlardan biridir. Hastalık ve mikrop kapmaya odaklı bakıldığında oldukça müsait durumdadır.

Bu erkek içinde elverişli konuma gelebilir. Bu sebeple yapılabilecek bir ilişkinin kesinlikle prezervatifle yapılması sağlık açısından son derece önemlidir. Çiftlerin aklına takılan bir diğer soru ise ham kalınıp kalınmayacağıdır. Kişiden kişiye değişen bir adet döngüsünden dolayı net cevap vermek yanlış olur. Teorik olarak kesinlikle kalınmaz diye bir şey söylenmemekle beraber oldukça zordur. Gebelik için uygun şartlar, yumurtlama tarihi, ilişkiye girilen tarih ve adet döneminin kaçıncı günü olduğu gibi unsurlar belirleyici faktörlerdir.

Çiftlerin adet döneminde cinsel ilişkiyle ilgili diğer sakıncaları ise kısırlığa yol açması ya da doğurganlığı azaltmasıdır. Doğurganlığı azaltması ya da kısırlığa sebebiyet vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Regl döneminde olan bir kadın cinsel ilişkiye girebilir ve bunun iki tarafa da herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir