ramazanda bebek bakımı

Ramazanda Bebek Bakımı

Ramazanda sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle bebeği olan anneler için daha önemli hale gelen sağlıklı beslenmek için ramazan ayında protein oranı yüksek olan besinlerin tercih edilmesi hem bebeğin hem de emziren annenin sağlığı için uygun olacaktır. Uzun süre aç kalmak kan şekerinin düşüreceğinden bebeğinizi de etkileyecektir. Ramazanda bebek bakımı ve anne sağlığı için önerileri dikkate almakta fayda vardır.

  • Mutlaka sahura kalkılması ve dengeli beslenilmesi gerekmektedir.
  • Yağlı besinler ve şekeri yüksek olan gıdalar tüketilmemelidir.
  • Tam tahıllı ekmekler, meyve ve kompostolarla emzirme dolayısıyla artmış olan kalori ihtiyacı giderilmelidir.
  • Pek fazla tatlı tüketmemeli, sütlü ve az şekerli tatlılar tercih edilmelidir.
  • Emziren anneler sütün azalmaması için bol bol su içmeli ve sulu gıdalarla beslenmelidir.
  • Yüksek protein içeren besinler tercih edilmelidir. Bu besinler arasında süt yumurta, balık gibi besinler yer almaktadır.
  • Mutlaka her gün süt içmek ramazanda bebek bakımı için olmazsa olmazlar arasındadır.

Ramazanda Bebek Bakımı İçin Ne Yapılmalı?

Şeker ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları bulunan anneler oruç tutmaları sağlık açısından daha iyi olacaktır. Uzun süre aç kalmak bu sağlık sorunlarını ilerletebilir ve dolayısıyla bebek de olumsuz etkilenebilecektir. Mide ve karaciğer hastalıkları da oruç tutulmamasını gerektirir. Hamilelik sırasında tutulan oruç bebekte birtakım değişiklikler meydana getirmektedir. Çocuk hareketlerindeki azalma ve amniotik sıvının azalması bunlar arasındadır. Ramazanda bebek bakımı oldukça doğru gerçekleştirilmelidir. Anne sütünde gerçekleşen olumsuz değişmelerden bebek fazlaca etkilenecektir. Protein içeren ve fazla kalori içermeyen besinler tüketilmelidir. Annenin kendi sağlığını ve sütün kalitesini koruması için düzenli beslenmek büyük önem taşır. Haftada en az bir defa balık tüketilmesi gerekmektedir. Emziren annelerde demir ihtiyacında artış olmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak ise yumurta, kurutulmuş meyveler gibi besinlerle olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir