Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler
Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan Ayında Tok Tutan Yiyecekler

RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTMAK VE TOKLUK HİSSİ

Kış aylarında daha rahat bir şekilde oruç tutulsa da yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında gün sürelerinin uzun olması, havaların sıcak olması, yoğun sıvı kaybı gibi nedenler oruç tutanların daha fazla acıkmasına ve susamasına neden olmaktadır. Bu konuda hem televizyonlarda hem de gazetelerde birçok uzman hekim bu konu ile ilgili bilgilendirme yaptırmaktadır.

SAHUR NASIL YAPILMALIDIR?

Son yıllarda teknoloji kullanımının artması ile uyku süreleri daha da geç saatte gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca saat gece 1 – 2 aralığında çöken uyku nedeniyle birçok kişi sahur yapmadan oruç tutma yoluna yönelmektedir. Bu oldukça yanlış ve yapılmaması gereken bir davranıştır. Sahur yemeğinin kesinlikle yenilmesi gerekli olup, sahur yemeğinde hafif ve hazmı kolay olan yiyecekler tercih edilmelidir.

Sahur yaparken tok tutan ve hazmı kolay olan yiyeceklerden biraz bahsetmek gerekirse, yumurta ve az tuzlu peynir öncelikli olmalıdır. Ekmeğinizi tam tahıllı seçmeniz de iyi bir seçenek olacaktır. Yemeğin sonunda laktozsuz süt içmekte sindirim işlemini kolaylaştıracaktır.

Zeytin gibi tuzlu yiyeceklerden uzak durmakta fayda var. Gün içerisinde susuzluk hissini oldukça arttıracaktır. Bunun yerine tuzsuz zeytin yiyebilir ya da ceviz tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde şekerli ve hamur işi yiyeceklerden de uzak durmak yerinde olacaktır. Bu tür yiyecekler gün içerisinde açlık hissini arttıracaktır.

Yaz aylarına denk geldiğimiz için sahur sofranızda yoğurt, ayran veya cacık gibi yiyecek içecekleri eksik etmeyin. Bu saydığımız yiyecek içecekler hazmı kolaylaştırdığı gibi sıvı kaybını da büyük oranda engellemektedir. Ferahlatıcı etkisi ile de yaz aylarında oruç tutmanın zorluğunu aşmanız konusunda oldukça yararlı olacaktır.

SAHUR YEMEĞİ SONRASI EN AZ 1 LİTRE SU TÜKETİN

Yetişkin bir insanın günlük 2 ile 2,5 litre arası su tüketmesi gerekir. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutan birçok kişi gündüz vakitlerinde su içemediğinden dolayı sıvı kaybı yaşamaktadır. Bu durumu dengelemek için sahur yemeğinden sonra en az 1 litre su tüketilmesi önerilmektedir.

Su tüketiminin yanında bir de yeşillik tüketimine de önem gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan bir sahur sonrasında gün içerisinde daha dinç ve daha tokluk hissi ile orucunuzu tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir