ramazanda sigara bırakma

Ramazan Ayında Sigara Nasıl Bırakılır?

SİGARA BAĞIMLILIĞI

Ülkemizde 15 milyon civarı insan sigara bağımlısı olacak şekilde yaşamaktadır. Ramazan ayı birçok kişi için sigara bırakmak için beklenen zaman desek pek yalan olmaz. Hal böyle olunca Ramazan ayında sigarayı bırakmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Hele ki yapılan araştırmalarda sigara bağımlısı olan kişilerin %70 gibi yüksek bir oranı bırakmak istediğini belirtmesi aslında sigaranın ne kadar faydasız ve zararlı bir madde olduğunu da göstermektedir.  Peki Ramazan ayında sigarayı nasıl bırakacağız?

İFTAR SONRASI SİGARA BAĞIMLILIĞI

Gün boyu tutulan oruç sonrasında yapılan iftar yemeği ile beraber kişi açlık ve susuzluk ihtiyacını giderince vücudun alışık olduğu nikotin bağımlılığı ortaya çıkar. Bu bağımlılığa karşı koyduğunuz her an sigarayı bırakmış sayılmaktasınız.

Sigarayı bırakmak isteyen ve oruç tutan kişilerin iftar yemeği sonrasında sigara bulunan ortamlarda bulunmaması oldukça önemlidir. Orucunuzu açtınız diyelim ve hemen sonrasında sigara içmeniz kalp krizi geçirme ihtimalinizi oldukça yükselttiğini unutmayın. Bu fikir sizi sigarayı bırakma konusunda caydırıcı bir etkiye sahip olabilir.

Sigara bırakmak ilk günlerde oldukça zordur. Bu nedenle kıyaslama yapın. Yemekten sonra sigara içtiğiniz zaman yemeklerin tadı ne kadar süre damağınızda kalıyor ve sigara bıraktıktan sonra yemek tatları damağınızda ne kadar süre kalıyor? İşte bu kıyaslamayı yapabildiğiniz zaman sigarayı bırakma konusunda ne denli iyi bir karar aldığınızın farkına varabilirsiniz.

Son olarak iftar yemeğinizi yedikten sonra bir süre yürüyüş yapmak sizin sigara içme isteğinizi azalttığı gibi, aşırıya kaçmamak koşulu ile bir avuç çerez veya bir bardak su içmek sigara içme isteğinizi azaltır.

RAMAZAN AYINDA SİGARAYI BIRAKMANIN 5 YOLU!

  1. Sigara bırakmanın ilk yolu niyette bitmektedir. Bu işi kendiniz için yaptığınızdan emin olun. Çevrenizde olan insanların sizden istek ve ricaları ile sigarayı bıraktığınız zaman, sigaraya tekrar başlama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü sigarayı bırakma işini gönülden bir şekilde gerçekleştirmediğiniz için sigara içmediğiniz süre sizin için sadece içilmemiş zaman olarak geçecektir. Mutsuzluğun yanı sıra bu konuda iradeniz güçlenmediği için en küçük bir kırılmada sigaraya dönüşünüz daha kolay ve mümkün olacaktır. Bu nedenle sigarayı bırakırken kendimi düşünüyorum ve sigarayı bırakıyorum diyerek işe başlayın.
  2. Çevrenizde eminim çokça kez görmüşsünüzdür sigarayı bırakan kişilerin kilo aldığını ya da daha farklı alışkanlıklar edindiğini. Bu durumda sigara bırakırken yapılan yanlışların başında gelmektedir. Örneğin sigara bırakan kişilerin, sigaranın yerine çokça yemek yemeleri, çerez tüketmeleri, tatlı yiyeceklere yönelmeleri gibi durumlar kilo alımına sebep olmaktadır. Bunun dışında sakız çiğnemek ve tespih çekmek gibi davranışlar da gözlemlenmektedir. Sigara bırakmaya karar verdiğiniz zaman bu tür alışkanlıklardan kaçınmaya çalışın ve her ne olursa olsun bu davranışları gerçekleştirdiğiniz zaman kendinizi cezalandırın.
  3. Sigara bırakmayı düşünen birçok kişi bu konuda bir motivasyon ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle daha önceden sigara içip sonrasında sigarayı bırakan birçok kişiden konu ile ilgili bilgi almaya çalışır. 1. Madde de dediğimiz gibi bu tamamen niyet ve zihniyette biten bir olaydır. Unutmayın sigara alışkanlık değil bağımlılıktır. Bu nedenle başkalarının vereceği tavsiyeler sizin için etkili olmaması çok yüksek ihtimaldir. Sizi sizden daha iyi kimse bilemez.
  4. Sigara içenler genelde çay ve sigara ikilisini çok severler. Bu nedenle çay içecekleri an sigarayı yakıp içmeleri çok olağan bir davranıştır. Peki siz bir devekuşu misali sigaradan kurtulmak için onu hatırlatıcı şeyleri yapmaktan vazgeçenlerden misiniz? Bu tamamen yanlış bir davranıştır. Ramazan ayında orucunuzu açtıktan sonra içeceğini çayı, sigarayı hatırlatıyor diye içmem demeyin. Çayınızı yine için lakin sigara yakmayın. Bağımlılıklarınızın üstüne giderek onları yenebilirsiniz. Kaçarak değil!
  5. Sigara bırakanların en sık düştüğü hata ise sigarayı azaltarak bitirme düşüncesidir. Bu düşünceye kapılmamak için sigaranın nasıl bağımlı ettiğini anlatan videoları izlerseniz eğer zaten bu fikrin ne kadar geçersiz ve yanlış olduğunu anlayacaksınız. Sigarayı yarı yarıya düşürmek ya da sadece iftar sonrası ve sahur öncesi içerek sigarayı bırakırım diye düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Sigarayı bırakmak için yine birinci maddeyi okuyup uygulamanız gerekmektedir. Niyetinizi belirledikten sonra zihniyetinizi bu yönde şekillendirip bir kere de kesip atmalısınız. Böylece Ramazan ayında tuttuğunuz oruç sevabının yanında bir de sigarayı bıraktığınız için hem maddi anlamda hem de sağlık anlamında kendinize oldukça faydalı biri olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir