Ramazan Ayında Serinleten ve Zayıflatan İçecekler

RAMAZAN AYINDA İÇECEK TÜKETİMİ

Son 10 yıldır ülkemizde yaz aylarında Ramazan ayı yaşanmaktadır. Bu süreçte hava sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle vücudumuz kış aylarında tutulan oruç vaktine göre daha fazla sıvı ihtiyacı hissetmektedir. Durum böyle olunca bu konuda uzman hekimler tarafından sık sık içeceklerin tüketimi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Ramazan ayında yeteri kadar sıvı almayan ve oruç tutan kişilerde halsizlik, baş ağrısı, halsizlik ve kırgınlık gibi belirtilerin yanı sıra ciddi hastalıklar dahi ortaya çıkmaktadır. Sizde oruç tutuyorsanız eğer yazın sizi hem serinletecek hem de kilo probleminiz varsa zayıflatacak içecekleri belirtelim.

SAHURA KALKINCA SU TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Yetişkin bir insan için günlük su tüketim ihtiyacı ortalama olarak 2 ile 2,5 litre arasında değişmektedir. Bu miktarların altında su tüketimi olan kişiler bir süreden sonra sağlık problemleri ile karşılaşmaktadır. Eğer sizde su içmeyi unutuyor veya tadından dolayı pek su içme taraftarı değilseniz eğer, birkaç küçük dokunuş ile bu işi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Öncelikle iftar vaktinden sahur vaktine kadar olan süreçte 2 ile 2,5 litre arasında su tüketimine özen gösterin. Eğer bu konuda unutkanlık yaşıyorsanız telefonunuza bu konu ile ilgili alarm kurabilir ya da su tüketimi takibi yapan akıllı telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

SERİNLETİCİ ETKİSİ OLAN SAĞLIKLI İÇECEKLER

Yaz aylarında etkili olan sıcaklarda tuttuğumuz sıcaklıklarla baş edecek hem yararlı hem de zayıflatıcı etkisi olan içeceklerden birkaç tarifi incelemek gerekirse;

İlk tarifimizde malzemelerimiz, 8 ile 10 adet çilek, ince dilimlenmiş bir adet karpuz, 1 bardak laktozsuz süt ve bir çay kaşığı vanilya. Tüm malzemelerimizi hazırladıktan sonra bunları bir blender robotuna ya da shaker cihazına ekleyerek karıştırın.

İkinci tarifimizde, 3 – 4 yaprak nane, 1 adet küçük boylarda salata, yağsız kefir sütünden bir bardak, bir çay bardağını dolduracak şekilde maden suyundan malzemelerini hazırlayın ve yine ilk tarifteki gibi blender ya da shaker cihazından geçirerek karıştırın ve içeceğiniz hazır.

Üçüncü ve son tarifimizde bize lazım olacak olan malzemeler, bir adet ananas dilimi, 1 su bardağını dolduracak şekilde laktozsuz süt ve bir çay kaşığı Hindistan cevizini yine üstteki tarifler gibi blender ya da shaker cihazından geçirerek karıştırın ve içeceğiniz hazır olsun. Bu içecekleri bir süre buzdolabında soğuttuktan sonra tüketimi, zevk ve tat alımını arttırıcı etkiye sahip olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir