ramazanda cinsel hayat

Ramazan Ayında Cinsel Yaşam

Cinsellik ülkemizde hali hazırda yıkılamayan bir tabulardan bir tanesi. Her yıl aynı soru ile karşılaşıyor uzmanlar, Ramazan da cinsellik nasıl olmalı? Çünkü Ramazan ayında insanlar her açıdan günahlardan arınmayı düşünür. Bu sebeple Ramazan ayında cinsel ilişkiler insanların aklını karıştırıyor. İslam inancına göre oruç, ruhu ve bedeni terbiye etmeyi amaçlar. Bu sebeple Ramazan ayında çoğu kişi cinsel ilişkiden kaçınır. Tabi ki bu durum kesinlikle yanlıştır.

            Kuran-ı Kerim’de, Bakara Suresi 187.ayette “Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılınmıştır…” buyurulmuştur. Yani cinsel yaşamdan kaçınmak yerine yalnızca oruç saatleri içerisinde cinsel temasta bulunmamanız gerekiyor. Bu ayet Ramazan da cinsellik nasıl olmalı? Sorusunun tam olarak cevabını vermektedir. İftardan sonra eşinize cinsel temasta bulunmanızın, cinsel ilişkiye girmenizin bir sakıncası veya günahı yoktur. Ramazan ayı cinsel yaşamanızı sonlandırmak demek değildir. Gönül rahatlığı ile cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

            Ramazan ayında cinsel yaşamı ayıp ya da yasak olan diye nitelendirmek yanlıştır. Evli çiftlerin hayatında cinsel yaşam önemlidir. Cinsel ilişkiden uzaklaşmak, eşten uzaklaşmayı tetikleyebilir. Cinsel yaşam, çiftlerin duygusallığını etkilerken, gevşemeden ve rahatlamadan yoksun kalmaları özel hayatlarını sıkıntıya sokabilir. Kişilerin ruh halinin dengede olabilmesi ve yaşamlarını dengeli bir şekilde devam ettirebilmesi için cinsel birliktelik önemlidir. Eşler cinsel yaşamdan kendilerini soyutlamamalıdırlar. Uzmanlara bu soru sorulduğunda; Ramazan da cinsellik nasıl olmalı? Cevap olarak sizlere bu yanıtları vereceklerdir.

            Cinsel birliktelik için acele edilmemesi de gerekiyor. Yani iftardan sonra hemen ilişkiye girmeyin. Bütün gün aç kaldıktan sonra yemek yemek, çiftlerin kendilerini yorgun hissetmesine neden olacak ve cinsel birliktelik esnasında performans düşüklüğüne yol açacaktır. İftardan sonra biraz dinlenip, yarım saat kadar egzersiz yaptıktan sonra cinsel ilişkiye girmek en doğrusu olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Aşılır?

Depresyon gelip geçici bir durumdur ama hayatınızın tümünü etkileyen bir durumdur.  İnsanın çevreleyen bir çember düşünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir