Pirinç İle Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Saç renginizi değiştirmek istiyorsunuz ama istediğiniz renk öyle bir ton ki ten renginizle zıtlıklar oluşturuyor. Öyle ya açık renk tenle hemen her renk gider ama birazcık koyu bir tona sahipsek? Kalıcı ve yoğun fondötenler bir seçenek ama hem cildimizi yıpratır ve yağlandırır hem de hemen her gün yapmak insanı uğraştırır ve bıktırır. İşte tam bu noktada kulağımızı Asyalı kadınlara veriyoruz ve yüzyıllardır ciltlerini pürüzsüz ve beyaz yapan formülü istiyoruz. Öğreniyoruz ki pirinç tarlalarında çalışan Asyalı kadınlar yakınlarda temiz su bulamadıkları için pirinç suyuyla duş alırlar ve güneşin altında çalıştıklarında bronzlaşacaklarına, pirinçminerallerinin yıkandıkları suya ve oradan ciltlerine geçmesiyle güneş ışınlarıyla birleşince beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olurlarmış.

Bunun bilimsel açıklaması ise pirincin içerisindeki aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddelerinin cildi güneş ışınlarına karşı koruduğu bununla beraber cildi beyazlattığı ve sıkılaştırarak kırışıklıkları büyük ölçüde gidermiş olmasıdır. Peki, bu formülü güzellik merkezlerine tonlarca para vermeden elde etmemiz ve uygulamamız mümkün mü? Elbette! Tek yapmanız gereken birazdan vereceğimiz tarifi en az 1 ay boyunca düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez uygulamanız.

Malzemeler

1 avuç pirinç unu,

1 çay bardağı süt,

veya

1 Çay bardağı pirinç

2 çay bardağı su

İlk tarifi yapıyorsanız; öncelikle bir kaseye pirinç ununu koyup yavaşça sütü ilave ederken kaşık yardımıyla maske kıvamına gelene kadar karıştırıyorsunuz. Daha sonra mümkünse fırça yardımıyla cildinize uygulayıp 20-30 dakika kadar bekletiyor ardından duruluyorsunuz.

İkinci tarifi yapıyorsanız; öncelikle 2 çay bardağı suyun içinde 1 çay bardağı pirinci ıslatın. 4 saat suda beklettikten sonra bu suyu pamuk yardımıyla cildinize sürün. Yaptığınız bu karışımın kullanım süresi en fazla 2 gündür. Daha sonra yeniden bu karışımı hazırlamanız gerekiyor. İster yukarıda bahsettiğimiz aralıklarda isterseniz de 1 hafta boyunca her gün uygulayıp daha sonraki 1 hafta ara vererek istediğiniz sonucu elde edene kadar tekrarlayın. Fakat unutmayın, bu maske çok koyu tenli olan kişilerde sadece temizlik etkisi yaratıyor, beyazlatma olayı pek geçerli değil!

İlginizi Çekebilir

Tıraş Makineleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Klasik traşın daha pratik ve keyifli olarak uygulanması kaliteli bir makineye bağlıdır. Tıraş ve sonrasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir