Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi Office Bleaching

Ofis tipi diş beyazlatma yönteminde diş hekimi ağız içinde hassas olan diş etlerini ve zarar görecek diğer yumuşak dokuları koruyucu bir tabaka ile kaplayarak diş beyazlatma işlemine engel olacak dokuları koruma altına almış olur.

Ofis tipi diş beyazlatma yönteminde kullanılan kimyasal içerikli maddelerin yoğun olmasından dolayı bu işlemi diş hekimleri gerçekleştirmektedir. Diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan lazeri LED ışık kaynaklarıyla uygulanan yöntemde dişlerdeki beyazlık ve canlılık oranı çok daha derinlemesine işleyerek beyazlatma sağlar.

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi (office bleaching)… Metot olarak tek bir uygulamaya sabit kalmayarak farklı kimyasal maddeler ile fiziksel metotlar yapılabilmekte bu metotları inceleyelim:

Office Bleaching (Ofis tipi diş beyazlatma) Yöntemleri

Fototermal bleaching (LED) Işığı ile diş beyazlatma için diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Kullanılan beyazlatma jeli yüksek voltajlı ışın makinası ile uygulanır. Işığın kaynağı LED ya da diyot lazer olabilir.

Kimyasal Bleaching ile diş beyazlatma diş kalıpları içine diş beyazlatıcı jel sürülerek dişlere uygulanır. Kimyasal içerik sahibi olduğundan diş eti ve diş minesine az olsa da olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabileceğinden uygulamayı diş hekimi gerçekleştirmelidir.

Fotokimyasal bleaching (Lazer) ile diş beyazlatma jeli mavi ışık ya da yeşil ışık lazeri kullanılarak aktif edilir. Diğer yöntemlerden ayıran bu özellik ışık kaynağının takviyesi ile diş beyazlatma etkisinin yaratmasıdır. Işık kaynağının dişlere teması ile çok daha derinlemesine etki sağlayarak çok daha beyaz görünüm sağlar. Mavi ışık kaynağı kullanıldığından yumuşak dokunun dudak, diş eti, dil gibi dokuların yanık yaralanmalarına karşı önlem alınmalıdır. Yeşil ışık kaynağında yumuşak doku yaralanma oluşmaz ancak diş etlerini jelden korumak gerekmektedir.

Yeşil ışık diş beyazlatmasındaki avantajı araştırmalar sonucunda diş tabakasının üzerinde yan etki göstermeyişi uygulamanın en büyük avantajıdır. Daha sonra uygulanan florid diş çürümelerin önüne geçmekte ve diş minelerini güçlendirdiği görünmektedir.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir