Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilmeli?

Anne olmanın hayali bile çok güzeldir. Her genç kız ilkönce hayatının erkeğini bulmak daha sonra evlat sahibi olmak ister. Evlat sahibi olmak için birçok tedavi görenlerimiz vardır. Hatta ameliyat olanlar vardır. Her şey evlat sahibi olmak içindir. Hamilelik dönemi de ayrı bir özeldir. Her gün başka bir değişim, gelişim izlenir. Ruhen ve bedenen farklılık hissettiren bir dönemdir. Bu dönemin zorlukları olsa da bu dönemin tadını çıkarmak gerekir.

Doğum yaptıktan sonra başka bir dönem bizi bekler. Bebeğimizin bakımı ayrı bir özen ister. Anneler de bebeklerini anne sütüyle beslemek ister. Kadın doğum yaptıktan sonra yarım saat içinde çocuğunu emzirmesi tavsiye edilir. Özellikle doğumdan sonraki bir haftanın önemi çok büyüktür. Kolostrum diye adlandırılan bu dönemdeki süt bağışıklık sisteminin gelişmesinde büyük etkilidir. Bu madde aşı görevindedir ve benzeri yoktur. Doğumdan sonraki bir haftanın önemini bilmemiz gerekir.

Sağlıklı bir bebek emmeyi öğrenmiş olarak dünyaya gelir. Acıkan bebek annesini emmek isteyecektir. Bazı sebeplerden dolayı anne sütü azalabilir ya da çoğalabilir. Bunun nedeni farklılık gösterir. Stres anne sütünü etkileyen faktörlerdendir. Sıkıntılı bir dönem geçiriyorsanız anne sütünde azalmalar olabilir. Bu durumda emzirmek bırakılmamalıdır. Aynı zamanda alınan gıdalar da anne sütünü etkiler. Süt yapan gıdalar tüketmek yerinde olacaktır. Bol bol su içmek de anne sütünü çoğaltır. Bir bebek altı aylık olana kadar sadece anne sütüyle beslenir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Altı aydan sonra ek gıdalara başlanabilir. Anne sütü bebeğe bebek iki yaşına gelene kadar verilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir