Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının hafif yatıştırıcı özelliği de vardır.

Nane çayı sadece mükemmel organoleptik özellikleriyle değil aynı zamanda vücuda olan sağlıklı faydalarla da takdir toplamaktadır. Uyuşukluğa ve bağımlılığa sebep olmadan sinir sistemi üzerinde etkili yatıştırma özelliği vardır. Çayın düzenli tüketilmesi gündüzleri dinçlik verirken geceleri de sakinlik ve dinginlik sağlar.

Nane Çayının Faydaları

Nane çayının sakinleştirici özelliğinin yanı sıra balgam söktürücü etkisi de vardır. Enflamatuar süreçlerini bastırır. Bu nedenle influenza ve ARVI’ya karşı önleyici ya da ek bir terapötik ajan olarak kullanılabilir.

Nane çayı özellikle kadınların sağlığı için faydalıdır. Adet döngüsünü düzenlemeye ve menopozun seyrini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Nanenin bir başka şaşırtan özelliği ise testosteron seviyelerii düşürmesidir. Vücutta aşırı kıl büyümesine neden olan erkeklik hormonundan müzdarip olan kadınlar tarafından kullanılabilir.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayını hem taze yapraklarıyla hem de kuru naneler ile hazırlayabilirsiniz.

Taze nane yaprakları ile bir çay hazırlamak isterseniz 6-7 dalı bol su ile yıkayın ve kağıt havlu ile fazla suyunu alın. Yapraklarını dallarından ayırın ve suyunu çıkarana kadar ezin. Suyu kaynatın ve 90 dereceye düşmesi için bekleyin. Eğer suyun biraz dinlenerek yeterli sıcaklığa düşmesini beklemezseniz nane ile temasında yararlı bileşenlerin çoğunu kaybeder. Hazır olan sıcak suya naneyi ekleyin ve üzerini kapatın. 5 dakika kadar demlenmesi yeterli olacaktır. Damak zevkinize göre limon ya da bal ekleyebilirsiniz.

Kuru naneden çay yapmak için 1 tatlı kaşığı nane ile kaynatılmış ve bekletilerek ideal sıcaklığa gelen su ile karıştırılır. 15 dakika demlenmesi için ağzı kapalı şekilde bekletilir ve süzülerek içilir.

Tavsiyemiz: Hazırladığımız nane çayı diğer malzemeler ile karıştırılabilir. Örneğin yeşil çay ve siyah çay ile karıştırabilirsiniz. Baharatlar, kuru meyveler, zencefil ve bal ekleyerek farklı tatlar ile nane çayını içebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Uyku İçin Doğru Besinler

Kötü uykunun nedenleri, genellikle günlük yaşamda saklanırlar. Gece uyuyamayanlar, patolojik uyku bozuklukları yaşayabilir. Ancak bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir