mobilya rengi nasıl seçilir

Mobilya Rengi Neye Göre Seçilir?

Eşyaların hayatımıza hakim olduğu günümüzde mobilyalar ve renkleri adeta birer mesaj niteliği taşır. Bu bakımdan mekanın özellikleri ve kişilerin zevkleri doğrultusunda koyu ya da açık renklerin hakim olduğunu görmekteyiz. Peki, bunun tercihini kişiler neye göre yapıyor?
Her renk her mekana uymayacağı gibi her mobilyada her mekan uymaz. Bu detayları doğru kullanmak size bulunduğunuz yeri daha çok sevdirecektir. Mobilyada genellikle beyaz gibi açık renkler büyük rol oynar. Beyaz renkli mobilya tercih etme sebepleri olarak genellikle insanların açık renklerde huzur bulmaları sayılabilir. Koyu renkli mobilyalar mekanlarda daha basık bir hava yarattığı için özellikle açık renkler tercih edilmektedir.
Ayrıca küçük yerler için açık renkler daha ferahlık katmasından dolayı ve ortamı olduğundan biraz daha büyük göstermesi sebebiyle tercih edilmektedir. Açık renkli mobilyalarda tercih edilen renkler genellikle beyaz, pudra pembesi, bebek mavisi ve tonlarıdır. Açık renklerin çok sevilmesinin yanı sıra bazı durumlarda tercih edilmeme sebepleri de vardır. Açık renkli mobilyalar çabuk kirlenme ve kiri hemen belli etme özelliğinden dolayı özellikle iş yeri gibi sık kullanılan yerlerde bazen tercih edilmez.
Beyaz mobilyaların tercih edilmeme sebeplerinden bir diğeri ise koyu renkli mobilyaların açık renklilere göre daha zengin ve gösterişli durduğu inancıdır. Özellikle bazı evlerde tamamen koyu renklere eşlik eden altın sarısı aksesuarlar ortama ağır ve kaliteli bir hava katmaktadır.
Bu özelliği bazı iş yerleri ofislerinde daha ağır bir imaj yakalamak adına ve müşterilerine daha şık ortam sunmak adına kullanabilirler. Temizlik konusunda muhafaza edilmesi açık renkli mobilyalara göre daha kolaydır. Mekanlarda renkler çok önemlidir. Ev ya da iş yeri neresi olursa olsun kapıdan girince herkesin gözüne ilk çarpan detay mobilya ve renkleridir. Bu bakımdan mobilyaların detayları önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Kalitenin Avantajını Yaşa

Yatak odalarının vazgeçilmezi olan Madame Coco nevresim takımları, şık görünümleriyle dikkatleri üzerine çekerken özel yapılarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir