Menopoz Belirtileri
Menopoz Belirtileri

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

MENOPOZ NEDİR? MENOPOZ DÖNEMİ

Kadınlar, ergenlik dönemine 12 – 15 yaş aralığında girerler. Ergenlik döneminin başlangıcı her ay regl kanamasının görülmesi ile başlar. İlerleyen yaşlara kadar devam eden aylık süreç, menopoz adı verilen dönem ile sonlanır. Bu tanımdan yola çıkarak menopoz için regl döngüsünün sona erdiği dönem diyebiliriz.

Östrojen ve Progesteron adı ile bilinen kadınlık hormonları ilk başta yavaşlar ve en son salınım işlemi durur. Bir sene boyunca regl görmeyen kadınlar menopoz olmuştur. Halk dilinde söylenmesi ise farklılık gösteren bu dönem için, menepoz, menapoz gibi isimlerle de söylenmektedir.

MENOPOZ GİRME YAŞI KAÇTIR?

Dünya’nın farklı yerinde bulunan kadınlar için menopoz girme yaşları farklılıklar göstermektedir. Uzun yaşamlı ömürleri ile bilinen güneydoğu Asya halklarında kadınlar menopoz dönemine 50’li yaşların başında girerken ülkemizde bu yaş ortalaması 42 yaşına kadar düşmektedir. Her kadın için menopoz dönemine girme yaşı farklılık göstermektedir. Lakin bazı durumlar az çok yaş konusu hakkında sonuç vermektedir. Örneğin siyahi kadınlar, beyaz ve sarı kadınlara göre 2 yıl daha erken menopoz dönemine girer. Aynı şekilde çok fazla sayıda doğum yapan kadınlar da menopoz dönemine geç girerler. Kadının annesi ve teyzesi kaç yaşında menopoz dönemine girmiş bu konuda oldukça önemlidir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ortalama olarak 45’li yaşlardan sonra kadınların girdiği menopoz dönemi için birden fazla belirti bulunmaktadır. Bunlara sırasıyla bakacak olursak,

  • Regl döneminin en az 1 yıl süre ile kesilmesi,
  • Soğuk havalarda dahi sıcak basması, gece uyurken terleme hali,
  • Uykusuzluk,
  • Çarpıntı hissi,
  • Ciltte ve saçlarda meydana gelen kırılma problemleri,
  • Aşırı sinirlilik durumu,
  • Kilo alma konusunda artış

Gibi çeşitli belirtileri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir