Menier Hastalığı Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Halk arasında iç kulak tansiyon olarak tarif edilen Menier Hastalığı ilk olarak Fransız bir doktor tarafından ortaya konmuştur. İç kulağın içinde denge sıvılarının dolup boşaldığı bir kese bulunmaktadır. Bu hastalarda bu kesenin içinde biriken sıvı, kendiliğinden boşalma zorluğu çekebilmekte ve bu yüzden kese şişebilmektedir.

Şişen kese kendisine bağlı olan iki tane siniri etkilemektedir. Bu sinirler işitme ve denge siniridir. İşitme siniri üzerindeki bu baskı kişilerde azalıp artan tarzda işitme kaybı ve kulakta dolgunluk veya çınlama meydana getirmesi; az işitmesine rağmen o kulakta sesten rahatsız olmasıyla karakterize edilebilmektedir. Denge siniri üzerindeki olan etki ise krizler tarzında zaman zaman ortaya çıkan, yarım saat ile 2 saate kadar uzayan şiddetli baş dönmesi krizleri olabilmektedir.

Ayağa kalkamayacak kadar dengesizliklerde gösterebilmektedir. Genellikle tek kulak etkilenir, ilerleyen aşamalarında hastaların %20sinde ikinci kulakta etkilenebilmektedir. Bu hastalık bir tansiyon hastalığı olduğundan ötürü tansiyon hastası olan bir birey neye dikkat etmesi gerekiyorsa Menier Hastalığıolan kişinin de aynı unsurlara dikkat etmesi gerekmektedir. Menier hastalığı tekrar edebilen bir hastalıktır.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Tuzsuz rejim

-Sigara, alkol ve kafein tüketiminde sınırlama

Stres faktörü bu hastalık için son derece önemli bir etkendir. Hastalığın tedavisinde stres kontrolü çok önemlidir. Bu durumda hastalık tekrar kontrol edilemediğinde bir sonraki tedavi yöntemlerine geçilmekte ve kortizon enjeksiyonları ile duruma müdahale edilmektedir. Bunlarla da kontrol edilemiyorsa bir takım iç kulak operasyonlarına girilebilmektedir.

İç kulak operasyonları içerisinde denge kesesinin sıvısının boşaltılması ya da iç kulaktaki denge sinirinin beyinden kesilerek baş dönmesinin giderilmesi yer almaktadır. Son operasyon çok nadir olarak yapılmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine çok fazla dirençlilik gösteren durumlarda tercih edilmektedir. Etkinliği en yüksek olan tedavi yöntemidir.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir