meme kanseri tedavi süreci

Meme Kanseri Tedavi Süreci

Kanser türlerinin her biri sıkıntılı süreçler içerir. Dolayısı ile bu sürecin daha hafif atlatılması için bazı yöntemler geliştirilmektedir. Meme kanseri tedavi süreci içinde en az sıkıntı çekilmesi bakımından özellikle tercih edilen bazı yöntemler var. Radyoterapi bunlardan bir tanesidir.

Meme kanserinin ilk belirtisi elle kontrol sonucu sert bir kitlenin fark edilmesidir. Genellikle ağrısız olan bu kitle zaman içinde büyüyerek tehlikeli hale gelmektedir. Meme kanseri tedavi sürecinde hedef bu kitlenin eritilerek zamanla yok edilmesidir. Kitlenin büyüyerek farklı organlara sıçrama tehlikesinin önüne geçilmek istenmektedir. Bu neden ile erken teşhis kanser hastalığında çok önemlidir.

Meme kanseri tedavi yöntemler gün geçtikçe yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Bilindiği üzere kemoterapi yönteminde tedavi sırasında birçok hücre ölmekte ve yenilenmeleri çok zor olmaktadır. Radyoterapi yöntemi kemoterapi yöntemine göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Radyasyon etkisi hiç yoktur. Bu neden ile hasta en az zararla tedavi olabilmektedir.

Meme kanseri tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de lazer ile tedavi yöntemidir. Pahalı olmasından dolayı herkes faydalanamadığı için daha çok diğer yöntemler kullanılmaktadır. Yöntemler arasında en yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem de cerrahi yöntemidir. Cerrahi yöntemi artık her doktor tarafından tercih edilmemektedir. Daha çok radyoterapi yöntemi tercih edilmektedir. Fakat ileri vakalarda radyoterapi yöntemi yeterli gelemeye bilmektedir.

Meme Kanseri tedavi sürecinde hastanın bulunduğu yer, beslenme, dinlenme gibi faktörler büyük önem taşır. Elbette her şeyden önce hastanın morali önemlidir. Tedavi yöntemini desteklemek için diğer faktörler de dikkate alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir