Kuru ve Yıpranmış Saçlara Özel İlgi

Saçların sağlıklı görünmesi her kadın için büyük önem taşır. Ancak özellikle kış aylarında cilt gibi saçlarda kuruyabilir. Kuru saç tipine sahip kişiler genel anlamda bunu bir sorun olarak yaşarlar. Çünkü bakımsızlık ya da yanlış bakım uygulamalarından dolayı saçları eski nemini kaybederek güçsüz düşerler kuruyarak çatlamalar ve kırılmalara maruz kalırlar. Ayrıca ne yazık ki kuru ciltler için uygulanabilecek bir çok yöntem varken kuru saç tipleri için çok fazla seçeneğiniz de yoktur. Ancak bilinçli bir şekilde bakımlarınızı aksatmazsanız eski saçlarınıza kavuşmanız çok zor değil.

Bildiğiniz üzere saçlarınız ve saç derimizin ihtiyaç duyduğu besin ve nem oranı var. Eğer bu besin ve nemden yoksun kalırsa saç derisinde başlayarak saçlarınıza varabilecek sorunlar yaşamanız gayet normal. Yeteri kadar nem alamayan saçlar zamanla yıpranır. Bu yıpranma saç diplerine sonrasında saç derisine kadar ulaşır. Hem kuru ve yıpranmış saçlara hem de normal saç tiplerine nazaran %70in üzerinde yoğun kepek görülmesine sebep olur. Saçlarınızın kuruluğunun giderilmesi ve ahenkli günlere geri dönmek için rutin olarak uyguladığınız bir takım bakım ritüellerine dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin saçlarınızı nemli bir şekilde bırakarak kurutmamanız ilk bakışta saça nem katabilecek gibi gelse de son derece zararlı bir eylem.

Sonrasında saçlarınızı aşırı sıkmanız ve haddinden fazla kaşımanız kuru saçların saç diplerinden başlayan gelişinin bir habercisi olacaktır. Haftalık periyoda göre düşünürsek saçlarınızı en az 4 en fazla 6 kez yıkamalısınız. Bu oranın altında ya da üstündeyseniz yine kuru saçlarla tanışmanız hiç zor değil. Eğer saçlarınızın eskisine göre kuru olduğuna inanıyorsanız gerekli yağ dengesini tutturmak için bir takım kozmetik ürünler mevcut. Fakat kozmetik ürünleri kullanma taraftarı değilseniz bunun için sizlere evde hazırlayabileceğiniz bir doğal kür tarifi vereceğiz.

Bir kap içine karıştırmak üzere 2 kaşık mısır unu, yarım fincan üzüm çekirdeği yağı, ve 1 kaşık elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı saçınızı su ile yıkadıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Ellerinizle durulama işlemi yaparken uyguladığınız masaj hareketiyle iyice saçlarınızın emmesini sağlayın. Bir bone takarak 30 dakika saçlarınızın bu karışımla bütünleşmesi için bekleyin. Sonrasında saçınızı yıkayarak bakımınızı bitirin. Bunu haftada 1 kez uygulayarak 3-4 sette saçlarınızın yaşadığı değişimi hissedeceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir