kürtajdan sonra hamile kalmak

Kürtaj Olan Kadınlar Yeniden Hamile Kalabilir mi?

Kürtaj Olan Kadınlar Yeniden Hamile Kalabilir mi?

Olumsuz bir hamilelik veya anormal gebelik durumunda kürtaj yapılacak ve hamilelik ameliyatla durdurulacaktır. Bununla birlikte, çok sayıda kadın, düşük olanlarda gelecekte tekrar hamile kalabileceklerinden endişe duymaktadır. Doğal olarak almanıza ya da yardım etmenize bakılmaksızın hamile kalmak çok zor bir şey. Kadınlar, gebelik halinde kadınların varlığı gibi aşırı kilolu, adet bozukluğu, uzun süreli, aşırı kanama, diyabet, hipertansiyon ya da metabolik veya sistemik hastalıklar, olduğu için, bir faktördür. Bu bağlamda, üreme sistemindeki organların işleviyle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığı durumlarda, elbette hamilelik problemi. Aksi halde hamile kalmak ve hamilelikle devam etmek tehlikeli hale gelir.

Obstrüktif durumlarda, annenin çocuk sahibi olmak için yaş olmadan teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Bu gibi durumlarda, çift ve özellikle anne düzenli olarak jinekolojik kontrollere gitmeli ve gerekli tedaviyi görmelidir. Bir kadının hormonal bozuklukları varsa, tedavi ile düzeltilebilir. Jinekolojik sorunlar devam ederse, cerrahi tedavi uygulanır ve gebelik elde edilebilir. Bununla birlikte, doğal olarak tedavi edilemeyen bir sorun olduğunda veya tedavi sırasında ulaşılan gebeliklerden sonra kürtajlar yapılır.

Kürtaj Nedir Ve Neden Yapılır?

Kürtaj gebelik sırasında çocuğun tahliye anda var bazı olumsuz durumlar tıbbi kullanımıdır başarısız veya rahim genellikle. tıp, kürtaj, kürtaj veya kürtaj denilen dilatasyon küretaj olarak, bebeğin rahim içinde hala rahim, saflaştırılması için yürütülen, olmasıdır. E. anne malzeme tam olarak çıkarılmıyor çünkü gebelik anne malzemesi.
Kürtaj aslında tüm rahmin doktordan arındırılmasıdır. Kadınlar uzun süre hamile kalmadığından ve çok fazla kürtaj görüyorlarsa, uterus temizliği yapılabilir. Bu durumda, kürtaj sonrası kanama durur.

Kürtaj için yasal kürtaj, ülkemizde son adet tarihinin tarihinden itibaren 10 hafta, 2 1/2 aydır. Ancak hamileliğin devamı aday anne için hayati bir tehdit ise; anne böyle kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, astım ya da yüksek tansiyon gibi ciddi hastalıklara vardı ya onlar gebeliğin gebelik haftası için zararlı olabilir ilaçlar uyarmadan feshedilebilir almak zorunda.

Kürtaj tam anlamıyla cerrahi bir işlemdir. Bu gerekli değilse yapılmamalıdır ve deneyimli uzmanlar var.
Kürtaj genel anestezi ve lokal anestezi ile birlikte yapılabilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilirse, bir kadın ameliyattan 4-5 saat önce aç ve susuz kalmalıdır. Bununla birlikte, eğer kürtaj lokal anestezi altında yapılırsa, kadın doluysa veya açsa, bu herhangi bir soruna yol açmaz. Lokal anestezi altında genel anestezi riskleri kürtajda yer almamaktadır. Bununla birlikte, hastalar genel anesteziden daha fazla acı çekmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj sırasında doktor hastayı jinekolojik olarak çıkarır. Daha sonra, genel anestezi gerektiğinde, anestezist hastayı prosedür hakkında bilgilendirir ve hastayı damardan anestezi ile enjekte eder.

Servikal jel rahim içine yerleştirilen “buji” ve “vakum enjektör” diye adlandırılan, düz çubuklar kullanarak gebelik haftası ile uygun olarak artan ve alma kısmı önce tüm gebelik çıkardı. Bu işlem genellikle yaklaşık 5 dakika sürer ve hasta işlemden hemen sonra uyanır.

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj deneyimli ve yerel olarak kalifiye doktorlar tarafından yapıldığında güvenli bir prosedürdür. Bununla birlikte, bu bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle belirli riskleri içerir. Özellikle, steril olmayan ve steril olmayan düşük işlem prosedürleri risk ve sağlıkla ilgili birçok soruna sahiptir.

  • Rahim ve bağırsakta delikler,
  • Uzun süreli veya geçici kanama,
  • Hamilelik maddeleri tamamen temizlenemez,
  • Kürtaj sonrası, rahmin geri kalan kısmı,
  • Enfeksiyon kürtaj sonrası uterusta gelişir.
  • Anestezi ile ilgili problemler
  • Endometriumun yıkımı (endometriyum)
  • Rahim içinde bağlılık,
  • Kürtajla ilgili sorunlar nedeniyle, adet sırasının sırası görülemez veya farkedilemez.

Yukarıda belirtilen riskler ve sorun riski, deneyimli personel tarafından prosedürün dikkatli ve hijyenik olarak uygulanması nedeniyle ihmal edilebilir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel anestezi altında kürtajdan sonraki 1-2 gün sonra bir kadın hafif baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, kasıkta hafif ağrı ve hafif bir kanama hissedebilir. Bu şikayetler genellikle ertesi güne kadar devam eder. Kürtajı olan bir kadın, kürtajdan 2 ila 10 gün sonra, kapsama olmaksızın hafif vajinal kanamaya sahip olabilir. Bazı kadınlar bu işlemden sonra kanama görmeyebilir, bazıları ise bir süre ara sıra kanama yaşayabilir. Genel olarak, kürtajdan sonra, mevcut kanama miktarı yavaş yavaş azalır.

Genel anestezi altında kürtaj yapılırsa, bir kadın işlemden yaklaşık bir saat sonra yiyebilir. Ama bu ilk öğündür ve tüm yemekler 1-2 gün boyunca hafif, yağsız, daha az tuzlu ve sıvı olmalıdır. Bu anlamda çorba veya kahvaltı yemekleri idealdir. 2 günlük kürtajdan sonra, bir kadın normal diyete devam edebilir. Bir doktor tarafından reçete edilen analjezikler ve antibiyotikler kürtaj sonrası düzenli olarak kullanılmalıdır. Kadınlarda 10 ila 15 günlük bir cinsel ilişkiye girdikten sonra enfeksiyon riskinden dolayı tavsiye edilmez.

Eğer kürtaj düşük veya ölü bir çocuksa, bir kadının aile planlaması ile en az 3 ay korunması tavsiye edilir. Bu zamanda hamile kalmak tehlikeli ve riskli olabilir. Fakat bu sürenin sonunda rahim toplayabilecektir. Kürtajın birkaç saat sonra yıkanması kadınlar için sorun yoktur. Bununla birlikte, vajinal bir duşlama asla önerilmemektedir, çünkü enfeksiyon riskli olabilir. Bir doktor tarafından reçete edilmedikçe kürtaj öncesi veya sonrasında vajinal duşlama yapılmayacaktır. Vajinal duş, vajinanın doğal pH dengesini değiştirebilir.

İlginizi Çekebilir

Alerjik Rinit Nedir

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Rinit Nedir? Özellikle bahar aylarında her beş insandan birinde görülen, burun akıntısı, baş ağrısı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir