Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Günümüzde ne yazık ki diğer önemli bir sağlık sorunumuz koleserol olarak belirlenmiştir. Kolesterolün birçok nedeni olmakla birlikte bunların başında fazla margarin tüketimi, yağlı besinler ve sporun ihmalini söyleyebiliriz. Kolesterol yağa benzeyen bir maddesi olmasından dolayı kanda yüksek oranda bulunulması ve bununla birlikte çeşitli hastalıkların çıkmasını da tetiklemektedir. Bu nedenle kolesterolümüzü dengede tutarak ve kolesterolümüze nen gibi yiyeceklerin yararlı olduğuna bakarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu yiyecekler;

ZENCEFİL: Kan hücrelerinin bir arada toplamasını ve damarda pıhtı oluşmasını ve dolayısıyla da damar tıkanıklığın önüne çektiğini söyleyebiliriz. Zencefil ayrıca da aspirin yerine kullanılarak romatizma ağrılarını ve iltihabı azalttığını da söylemeden geçmeyelim.

ÇİKOLATA: İçerdiği antioksidan fenoller içeriği sebebiyle insan beslenmesinde ki yerini korumuştur. İçerdiği ksantin adında olan bileşikler sayesinde kalbi, kast uyarıcı ve kalbe giden damarlarda genişleme özelliğini de kanıtlamışlardır.

FINDIK VE CEVİZ: Birçok hastalığın derde devası olan ceviz, özellikle kalp damarlarında büyük etkisi bulunmaktadır. Yüksek kolesterole sahip bireylerin kolesterolünü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Fındıkta en aza ceviz kadar sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kötü kolesterol olanların düşürücü etkisi ve kalbe birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz.

DOMATES: Cildi yenileyici ve canlandırıcı etkisinin yanında yüksek tansiyonu düşürücü etkisi ile bilinen domates, ayrıca da kansızlığa ve yağ oranını dengeleyici özelliğine de sahiptir.

LİMON: C vitamini bakımından zengin olan ve kolesterole iyi gelen bütün meyveler oldukça önemlidir. Kolesterol seviyesi yüksek olanlar için düşürücü ve dengeleyici özelliğine sahiptir.

SOĞAN ve SARIMSAK: Hastalıkların dostu kokuların rüyası olan soğan ve sarımsak, kolesterole bire birdir.

BALIK:  Yağlı balıklar, kalp ve damar sağlığı için büyük önem taşıyan omega 3 yağ asitlerini yüksek seviyeye çıkartmaktadır. Kan basıncını düzenleyen ve kan pıhtı riskini azaltan omega 3 yağ asitleri sardalye, ton balığı, somon ve orkinos da bol miktarda bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir