kızlarda ergenlik belirtileri

Kızınızın Ergenliğe Girdiğini Nasıl Anlarsınız?

Ergenlik, her kız çocuğu için kaçınılmaz olduğu gibi ebeveynler, özellikle anneler için de kızlarının bu süreci atlatmaları oldukça önemlidir. Bu süreçte kızınıza nelerin onu beklediği ile ilgili bilgi vererek onların olumlu bir deneyim kazanmasına yardımcı olmak da sizin elinizdedir.  Tabii ki bu bilinçlendirilmenin yapılması için öncelikle kızınızın ergenliğe girdiğini nasıl anlarsınız? sorusuna yanıt vermek gerekir. Kızlarınızın bedensel ve psikolojik olarak yaşadığı bu garip değişimler aslında çok normaldir ve bu normalliğin bilincine onların da varması gerekir.

Kızınıza bu süreçte destek olabilmeniz için öncelikle ergenlik dönemi boyunca ortaya çıkacak değişimleri bilmeniz gerekir. Kızınızın ergenliğe girdiğini nasıl anlarsınız?

Göğüs Gelişimi: Göğüs gelişimi, kızlarda ergenliğin erken bir belirtisidir. Bu, bazı kızlarda 9 yaşından önce, bazılarında ise ileri yaşlarda görülür. Yavaş yavaş gelişmeye başlayan göğüs gelişimi için yumuşak bir südyen olan antrenman südyenini kızınıza önerebilirsiniz.

Tüy artımı: Ergenliğin ilk belirtisi kızlarda göğüs gelişimi olsa da vücudun belirli bölgelerinde tüy artımı da ergenlik belirtisidir. Bu artışlar, kızlarınızın kollarında, bacaklarında, koltuk altlarında ve kasık bölgesinde görülür. Kızlarınıza bu istenmeyen tüylerle ilgili bilgi vermeniz, onların yararına olacaktır.

Adet dönemi: Göğüsler geliştikten hemen sonra, çoğu kızın ilk adet dönemi başlar. Bu genellikle 12 ile 13 yaşları arasında olur, ancak tabii ki,  erken veya geç de başlayabilir. Üreme döngüsünün bir parçası olan ve oldukça doğal bir süreç olan bu dönemde, kızlarınız kendilerini kötü hissedebilir, bu durumu size anlatmaktan utanabilir. Bu sürecin başlarında kızınızın yanında olmak, ona manevi desteğinizi göstermek, onun en kolay şekilde atlatmasına yardım eder.

Boy ve Kiloda Artış: 9 yaşından başlayarak kızlarınızda boy artımı görülmeye başlar. Kızlarınızın kolları ve bacakları uzamaya başlar.

Ergenlik döneminde muhtemelen kilo artımı da görülür. Kolların üst kısmında ve diğer bölgelerde daha fazla vücut yağı görülür. Boy ve kilo artımı, Kızınızın ergenliğe girdiğini nasıl anlarsınız? sorusuna yanıt niteliğinde olan belirtilerdendir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir