Kışın Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ayaklarınızın bakımını ihmal etmeyin. Kış mevsimi gelip havalar soğuduğunda artık ayaklarımızı çıplak görmek zor ihtimaldir. Sürekli çorapların içinde hele de akşama kadar ayakkabının , çizmenin içinde kalıyorsa havasızlık ve terleme durumları yaşanır. Bu da ayaklarımızın sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ayakta koku olmaya başlar bunun yanı sıra kaşıntılar da boy gösterir. Peki ya kış aylarında ayaklarımızın bakımını nasıl yapmalıyız?

Her şeyden önce ayaklarımızı fazla yormamaya dikkat etmeliyiz. Sürekli ayakta bir konumda mı çalışıyorsunuz? Mutlaka her fırsatını bulduğunuzda oturmaya ve ayaklarınızı kısa süreli de olsa dinlendirmeye çalışın. Ayakkabınızın sağlığınız açısından uygunluğuna dikkat edin. Sizi yoracak tipte ayakkabıları her gün giymemeye özen gösterin ( örneğin yüksek topuklu ayakkabılar zamanla bel ve sırt ağrılarına sebebiyet verecektir, ayağınızı sıkan ayakkabılar ayak şeklinizin bozulmasına ve daha çok havasız kalmasına neden olacaktır. ) Ayakkabınızı eğer mümkünse iki gün üst üste değil de gün aşırı giymeye çalışın. Ayakkabılarınız havalanmalı ki ayak kokusunu önlesin.

Ayaklarınızı her gün ayakkabıdan çıktıktan sonra yıkamaya özen gösterin. Hatta dinlemesini sağlamak için ayaklarınızı 10-15 dk ılık veya sıcak suyun içinde bekletin, dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Ayağınızı yıkadığınız bu suya özel kokular ekleyebilirsiniz, daha etkileyici olacaktır. Her banyoda ise ovmaya çalışın ki ölü derileriniz yok olsun. Bu durum çatlakların da oluşmasını engelleyecektir. Her gün aynı çorabı giymemeye dikkat edin. Naylon ya da ayaklarınızı terletecek çoraplardan uzak durun. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kremlerle takviye destek verin. Nemlendirici ayak bakım kremleriyle masaj yaparak rahatlayın. Ayak tabanlarında bulunan birçok siniriniz uyarılarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu bakımı yaptıktan sonra pamuklu bir çorap giyerek güzelce uyuyabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda bakımlı ve güzel ayaklarınız sizi mutlu edecek.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir