kış depresyonu aşma

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Aşılır?

Depresyon gelip geçici bir durumdur ama hayatınızın tümünü etkileyen bir durumdur.  İnsanın çevreleyen bir çember düşünün insan günlük yaşantısında yapması gereken aktiviteleri yapabiliyorsa depresyonda değildir ama yemek yiyemiyor, spor yapamıyor ve sürekli bir üzüntü, uyuşukluk durumunuz varsa depresyona girmiş olabilirsiniz. Depresyonun teşhisi için uzman bir doktora gitmeniz size faydalı olacaktır.

Kış aylarında insanları etkileyen bir depresyon olan kış depresyonu tamamen farklı bir boyuta taşımaktadır. Ocak ve Şubat aylarından sıklıkla görülen depresyon kişinin uyku düzenini ve yemek yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirmektedir. Depresyonda olan kişiler kendini endişeli ve sanki bir boşluktaymış gibi hissetmektedir. Bu süreçte genellikle nişastalı ve bol şekerli yiyeceklere yönelme vardır ve bu tür gıdalar vücutta bulunan serotonini maddesinin artmasını sağlarken depresyondan olan kişinin kendisine gelmesini sağlamaktadır. Bu depresyon çeşidi bahar aylarının gelmesiyle kendi kendine sona ermektedir. Bu şekilde sorunlarınız bulunuyorsa sizde kış depresyonuna yakalandınız demektir. İlk akla gelen sorulardan birisi peki, kış depresyonuna yakalandıysam ne yapmalıyım, bu sorunu nasıl aşabilirim?

Kış Depresyonu Nasıl Aşılabilir!

Bu süreçte yapabileceklerinizin başında zamanınızın büyük bir kısmını güzel günlerde, açık havalarda dışarıda gezmeniz olmalıdır. Her gün düzenli olarak özellikle sabahları gün ışığının ve havanın en güzel olduğu saatlerde 30 dakika bile olsa tempolu bir şekilde spor yapmanız vücudunuzda bulunan ve sizi depresyondan koruyan endorfin ve serotonin maddelerinin salgılanmasını sağlayacaktır ve sizi depresyonsuz bir hayata götürecektir. Bu maddeler insan bünyesine mutluluk getirir ve sizin zinde kalmanızı sağlamaktadır.

İkinci olarak yapabileceğiniz hayata daha iyimser bir gözle bakmanız olacaktır. Kendinizi iyi hissettirecek şeylere yönelmeniz sizi bir nebzede olsa depresyondan uzaklaştıracaktır. İnsanlara güler yüzlü yaklaşmak, insanlara yardımcı olmak onlarla ilgilenmek ve sahip olduğunuz güzellikler için sürekli şükretmek sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlacaktır.

Rahatsızlıklar arasında en zararsızı ve masrafsızı olarak bilinen ve araştırmacılar tarafından onaylanan bir rahatsızlık türüdür depresyon, bu rahatsızlık günde en az 10 dakikasını güzel şeylere harcayan bir insan için geçici bir rahatsızlıktır. Her gün düzenli olarak spor yapmak, insanlara ve kendinize faydalı şeyler yapmak zaten insanın yapması gereken aktivitelerdir ve sadece depresyona iyi gelen bir teknik olarak görülmemelidir. Hayatı boyunca bunları yapan kişiler uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Sinirden ve stresten uzak durmak insan bünyesinin düzenli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Vücutta bir denge bulunmaktadır ve bu dengelerin bozulması sırasında çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır bu hastalıklardan birisi olan depresyon kış aylarında kendi daha çok göstermektedir. Genellikle çok çalışan, kendine zaman ayıramayan, düzenli yemek yiyemeyen ve spor yapmayan kişilerde oldukça fazla görülmektedir.

Zamanınızı iyi değerlendirirseniz, keyifli zamanlar geçirdiğiniz arkadaşlarınızla daha sık görüşürseniz, kısacası hayatınızı neşeli, mutlu ve düzene girmiş bir şekilde yaşarsanız depresyondan uzak mutlu bir hayat sizi bekliyor olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir