Kediler İçin Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Sevimlilikleriyle herkesi etkilemeyi başaran kediler, kimi zaman evlerin bir üyesi olur. Bu sevimli dostların sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmeleri için beslenmelerine özen gösterilmelidir. Kedi mama seçerken çeşitli unsurlara dikkat ederek, onun için en doğru seçimi yapmak son derece önemlidir.

Kediler için mama seçiminde bireylerin kendi başına karar vermemesi tavsiye edilir. Kedi sahiplenmeyi düşünenler veya kedilerinin mamasını değiştirmek isteyenler için seçim yapmak zorlayıcı olabilir. Onları da bir birey gibi düşünerek damak zevklerine dikkat edilmeli ve sevecekleri tarzda mamalardan yana seçim yapılmalıdır. Kedinin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına, alınan mamanın kalitesi son derece önemlidir. Kaliteli malzemelerden yapılmış ve besin değeri yüksek mamalarla kedilerin sağlıkla beslenmesi sağlanabilir. Bilindik, yaygın olarak kullanılan markalardan yana tercih yapmak, evcil hayvanınızın sağlığını olumlu olarak etkiler. Seçim esnasında kedinin yaşı, cinsi, sağlık durumu ve kilo ayırt edici etkenlerin başında gelir. Kesiler için doğru mama seçimi yapmak, kedinizi iyi tanımaktan geçer. Onun hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız doğru seçimler yapmakta bir o kadar kolay olur. Kedilerin yaşlarına göre farklı besin değerine sahip kedi mamaları bulunur. Uygun yaş grubuna göre seçim yapılmaması kedinin çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu sebeple doğru yaş grubuna göre seçim yapılmalıdır. Doğuştan etobur hayvanlar olması sebebiyle genellikle et, tavuk veya balıklı mamalar tercih etmek, mamalarını severek tüketmelerinde etkili olabilir. Bunun yanı sıra tercih edilen mamaların protein, yağ ve besin değerlerine de dikkat edilmelidir. Alerjik yapılı kediler için seçim yaparken daha özenli davranılmalıdır. Gerekirse bir veterinerden yardım alınarak alerjik reaksiyon oluşturmayan kaliteli mamalardan yana seçim yapılmalıdır. Kuru ve yaş mama şeklinde hazırlanan kedi besinleri farklılık katılarak tüketilmelidir. Yani kuru mama sevmeyen kedilere ara sıra ıslak mamada vererek kuru mamadan soğumaması sağlanabilir. Kedilerde böbrek rahatsızlığı yaşanmasına sebep olmasıyla, tahılsız veya tahıl oranı minimum düzeyde olan ürünlerden yana seçim yapılmalıdır. Burada önemli olan kedilerin sağlığıdır. Kedilerin genel durumları hakkında bilgi edinerek kolaylıkla doğru mama seçimi yapılabilir.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir