karın ağrısına ne iyi gelir

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı yaş fark etmeksizin, birçok insanın sık sık yaşadığı bir sıkıntıdır. Bu durum beslenme, üşütme vb. kaynaklı olabileceği gibi, önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle uzun süreli devam eden karın ağrısı, mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Ancak şüpheli görünmeyen durumlarda, karın ağrısını hafifletecek birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.

Karın Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Karın ağrısına ne iyi gelir diye düşündüğünüzde, yapılabilecek birçok şey vardır. Eğer önemli bir nedenden kaynaklanmayan karın ağrısı durumu mevcutsa, katı yiyeceklerden bir süre için uzak kalmak doğru bir karar olacaktır. Ayrıca süt ürünlerinden uzak durulmalı, hafif yiyecekler tüketilmelidir. Karın ağrısını önlemenin bir diğer yolu ise, bol su tüketmek ve lifli besinlerle beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmektir. Beslenme düzeniniz ise, sık ama az öğünler şeklinde olmalıdır. Ağrıyı daha hafif kılabilmek ve oluşmasını önlemek için meyve ve sebze tüketimini arttırmak, karın bölgesini soğuktan korumak ve ağrının olduğu bölgeyi ılık denilecek sıcaklıkta tutabilmek önemlidir.

Beslenme kaynaklı olan karın ağrıları, şikayetlerin büyük bir bölümünde başrol oynamaktadır. Bu nedenle asitli içecekler, kızartma ve diğer yağlı besinler, bunun yanı sıra alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak gerekir. Ağrıyı hafifletmenin en önemli yollarından biride, nane çayı içmektir. Nane çayı içtiğinizde, karın ağrısının yok denecek kadar hafiflediğini fark edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Aşılır?

Depresyon gelip geçici bir durumdur ama hayatınızın tümünü etkileyen bir durumdur.  İnsanın çevreleyen bir çember düşünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir