Kadınların Kariyeri Erkekleri Etkiler Mi?

Günümüzün yaşam şartlarına bakıldığında hem erkek hem de kadınların çalışma hayatlarında sıkı bir rekabet içerisinde olduğunu görüyoruz. Kadınların kendi ayakları üzerinde durmak istemeleri, kimseye muhtaç olmadan yaşamak istemeleri kadın erkek arasında bir takım sürtüşmelere neden oluyor.

Günümüzde çalışma hayatında yer alan kadınlar mesleklerinde yükselmek ve iyi bir kariyer sahibi olmak için birçok şeyi göz ardı ediyorlar. Bunlar ise geç yaşta evlenmeleri, iyi bir kariyere sahip olduktan sonra kendisi gibi kariyer sahibi olan kişiler aramaları, evlenirlerse bile kocalarına muhtaç olmadan aynı ev içerisinde kendisinin de sözünün geçeceğine inanmaları gibi durumları sayabiliriz. Tabi ki kadınlarında belli haklarının olduğu toplumun en önemli yapı taşı olduğu gerçeği yansıtılamaz. İyi bir kariyere sahip olan kadın evlendikten sonrada bir takım zorluklar yaşatabilir.

Bu durum daha çok erkek yönünden sıkıntı yaratabilir. Kariyer sahibi olan kadınların evliliği sanıldığı gibi fazla uzun sürmüyor. Çünkü erkeklerin doğal yapısında bulunan eve ekmek getiren kişi, evin lideri gibi düşüncesi olması kadının kendinden maaş olarak da makam olarak da üstün olamayacağına inanması, böyle olursa kadının yanında kendisini küçük görmesi önemli etkenlerin başında gelir. Bunun yanında kariyer sahibi olan kadınlar çocuk doğurmaktan kaçındıkları, doğursalar bile mutsuz oldukları da yapılan araştırmalarda kendini göstermiştir. Erkeklere, kadının kariyeri erkekleri etkiler mi diye sorulsa bir kısmının cevabı etkileyeceği yönünde olur. Kariyer sahibi kadın iyi eğitimli, bilgili, becerikli olur. Erkekler bu durumu da göz önüne aldığında belki de kariyer sahibi kadının kendilerini etkilemeyeceğini de düşünebilir. Fakat bu düşünce en azından evlenene kadar sürer. Evlendikten sonra başarılı olan, hızlı adımlarla yükselen kadın erkekten daha az memnun olacaktır. Sonucunda da evlilik tehlikeye girecektir.

Bunun yanında erkeğin dışarıda olduğu yani çalıştığı, kadının evde durup ev işiyle uğraştığı ve çocuklarıyla ilgilendiği evliliklerde daha sağlıklı, mutlu yaşamlar söz konusudur. Çünkü hangi ırk olursa olsun her iki cinsin yaratılışında bu vardır. Kariyer sahibi olan bir kadınla evlenmek istiyorsanız bu durumları da göz önüne almalısınız.

 

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir