İç Dekorasyonda Rustik Tarz

Ev her kültürde büyük önem taşıyan bir mekan olduğu için, mimari ve iç mimaride de en fazla yer kaplayan yapılardan biri olarak yer alıyor. Zaman içerisinde tasarım trendleri değişse bile, ev dekorasyonu profesyonel veya amatör herkesin ilgisini çeken bir uğraş olarak varlığını sürdürüyor. Artık kendimizi rahat hissedeceğimiz bir yer olmanın ötesine geçen evlerimiz, kendi modasına sahip yaşam alanları haline geliyor.

Rustik stil de iç mekan tasarımında gittikçe daha fazla tercih edilen bir model  haline gelmekte. Antik öğelerin ve modern tasarımın bir araya geldiği bir tarz olan rustik, özellikle Avrupa’daki evlerde giderek yaygın hale gelmekte.

Teknolojinin evlerimizi, iş yerlerimizi, alışveriş merkezlerini, kafeteryaları, kısaca insanların olduğu her yeri ele geçirmesi artık kaçınılmaz. Aslında bu durum bir yandan hayatımızı kolaylaştırıp hoşumuza gitse de, diğer taraftan bizi insani dokulardan uzaklaştırmakta ve mekanları soğuk hale getirmekte. Evlerinde tamamen modern araçların ağırlıkta olduğu tasarımları tercih edenler de olduğu gibi, bu dokuları ruhsuz bulan ve daha sıcak bir hava yaratmak isteyenler rustik tasarımı kendilerine yakın bulacaklardır.

Aydınlatmanın ve ahşap malzemelerin ağırlıkta olduğu bu tarzda, doğal ve işlenmemiş ya da az işlenmiş objeler de kullanılıyor. Çiçekleri, kaya parçaları, doğal taşlar, hasır veya benzeri malzemelerden yapılan sepetler, yeniden değerlendirilen eski mobilyalar, aile resimleri, çerçeveler gibi öğeler rustik tasarımda kullanılan eşyaların başında geliyor.

Renk seçiminde ise, ağırlıklı olarak kullanılan ahşap malzemeye uygun olacak şekilde kahverengi, beyaz, toprak tonları ve yeşil renk kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Kalitenin Avantajını Yaşa

Yatak odalarının vazgeçilmezi olan Madame Coco nevresim takımları, şık görünümleriyle dikkatleri üzerine çekerken özel yapılarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir