Hutspot Tarifi (Hollanda, Belçika Usulü)

Bugün sıradan patates pürelerinin daha ötesinde ve aşina olmadığımız ismiyle fazla sık rastlamadığımız bir patates püresi tarifi vereceğiz. Özellikle çocuklarınızın severek yiyebileceği ve yararlı olması açısından sık sık yapabileceğiniz bir tarif olması sebebiyle mutlaka denemenizi öneririz.

Malzemeler
4 orta boy patates
2 havuç
1 orta boy soğan
1 küçük diş sarımsak
1-2 tutam tuz
1 tutam karabiber
Dil peyniri

2 adet havucun kabukları temizlenir. Kabukları temizlenen havuçlar büyük halkalar şeklinde doğranır ve tencereye konur. 4 adet orta boy patates soyulup büyük küpler halinde doğrandıktan sonra havuçların yanına ilave edilir ve bir-iki tutam tuz eklenir. Havuçlar ve patatesler bir tencerede 40 dakika kadar haşlamaya alınır.
Bu esnada 1 adet orta boy soğan çok küçük küpler halinde iyice doğranır ve biraz yağ ile tavada kavrulur. 1 adet küçük diş sarımsak iyice dövülerek soğanların yanına ilave edilir ve kavrulmaya devam edilir.
40 dakika sonra haşlanmış olan patates ve havuçların suyu tencereden süzülür. (Havuç ve patateslerin iyice yumuşadığından bir çatal yardımıyla emin olun, gerektiği durumda yumuşayana kadar haşlamaya devam edin.) Daha sonra kavurmuş olduğunuz soğanlar tencereye, patates ve havuçların yanına ilave edilir, bir tutam karabiber eklenir. Ezme aleti ile tencereye eklenmiş olan tüm malzemeler iyice ezilir ve birbiriyle harmanlanır.
Püre kıvamına gelen karışımdan bir avuç kadar alınır ve elde yumuşakça yuvarlak biçimde açılır. İçine ufak bir dilim dil peyniri eklenir ve hafifçe pürenin etrafından bastırılarak üstü kapatılır. Bu şekilde parçalar elde edildikten sonra bir fırın tepsisine dizilir ve içine koyduğumuz peynirler eriyene kadar (10-15 dakika kadar) fırın ya da mikrodalgada ısınmaya bırakılır. Peynirler eridikten sonra servis tabağına alınır ve istendiği takdirde üzerine yoğurt dökülerek de servis edilebilir. Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

Serinletici Kızılcık Şerbeti Tarifi

Gerekli Malzemeler Kızılcık (1 kilogram miktarınca) Su (1,5 litre/ 6 su bardağı miktarınca) Toz Şeker …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir