Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hamilelik sürecini geçiren annelerin yapmaları gereken ve yapmaması gereken bir çok şey vardır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için öncelikle bir anne olarak şunları yapmanız gerekir. Hamile kalmayı düşündüğünüzde hamile kalmadan üç ay önce ve hamile kaldıktan ilk üç ay sonra mutlaka folik asit almaya özen gösterin.

Gebeliğin ilk aşamalarında bulantı kusmalar için sık aralıklar ile kuru ve soğuk yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz. Doktorunuzun verdiği bulantıyı önlemek için olan ilaçları da kullanabilirsiniz. Kusmalarınız aşırıya kaçıp çok fazla rahatsızlık veriyorsa hastaneye gidip serum taktırmak da iyi gelecektir. Mutlaka beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın artık sadece kendiniz için değil bebeğiniz içinde besinler alıyorsunuz. Ayrıca ek olarak gıdalar almalı ve hamileliğiniz için önerilen multi vitaminleri de almalısınız. Göğüslerin büyümesi ile beraber geniş sütyen takmaya özen gösterin. Günlük olarak düzenli kendinizi yormayacak şekilde yürüyüşler ve egzersizler yapın. Eğer yorgun düşerseniz hemen dinlenin.  Doktorunuz ile konuşarak bir problem yoksa doğumun son aylarına kadar cinsel ilişki de bulunabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanan kabızlık sorunu içinde mutlaka bol bol sıvı tüketmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.  Ve her yemekten sonra tuvalet ihtiyacınızı karşılamaya çalışmalısınız. Giysilerinizin rahat olmasına özen gösterin. Dar olan giysilerden kaçının. Yolculuk yapabilirsiniz. Günlük iç çamaşırlarınızı değiştirin çünkü hamilelik sürecinde akıntılarınız artacaktır. İç çamaşırlarınızın pamuklu olmasına özen göstermelisiniz.

Hamilelikteki sırt ağrısı problemlerini önlemek için sürekli dik oturmaya çalışın ve yatarken de sert zeminlere yatmanız bel ağrısı problemlerinizi en aza indirgeyecektir. Sancılarınızdan dolayı uyku da problemler yaşayabilirsiniz. Bunun için gündüzleri uyumaya çalışmalı ve banyo yaparken ılık suyun faydası olduğunu göreceksiniz. Bebek dergileri okuyarak da hem bilgi sahibi olursunuz hem de sizi rahatlatır. Doğumunuza az kala eşyalarınızı hazırlamalı ve evinizi uygun hale getirmelisiniz.

Peki hamilelikte neler yapılmamalıdır?  

Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için kesinlikle alkol, sigara gibi zararlı maddeleri kullanmamalısınız. Pişmemiş ete eldivensiz dokunmayın. Doktorunuzun bilgisi olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Bazı bitki çaylarının hamilelik sürecinde içilmemesi gerekir bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Grip, soğuk algınlığı gibi sağlık problemleri ile karşılaştığınızda dinlenerek bu süreci atlatınız.

Hamilelikte mutlaka bol sıvı almakta fayda vardır. Hamilelik evresinde yüksek topuklu ayakkabılar giymemeniz gerekir. Bu belinizin ağrılarını önlemek içinde önemlidir. Kesinlikle ağır şeyler taşımayın ve kendinizi çok yormayın.  Çünkü uzun süreli ayakta durmalar ve iş yapmak başınızın dönmesine ve tansiyon düşmesine neden olabilir. Gün içerinde mutlaka ayaklarınızı yüksek bir yere uzatıp vücudunuzun dinlenmesini sağlamalısınız.

Ev işlerinden ve çalıştığınız yerlerde kendinize yüklenmemelisiniz. Geceleri yatarken sol tarafınıza dönerek ve karın bölgenizin altına yumuşak bir yastık koyarak uyumak hamilelikte sizi rahatlatacak ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Her şey siz ve doğacak olan çocuğunuz için. Bilinçli bir anne olarak yapmanız ve yapmamanız gereken kurallara mutlaka dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Pandemi Döneminin Yeni Gözdesi: Teknede Düğün Organizasyonları

Dünya, yaklaşık 1.5 yıldır küresel bir salgınla mücadele ediyor. Karantina, kısıtlama, maske ve mesafe artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir