Hamilelikte Riski Dönemler Hangileridir?

Hamilelik döneminde bebeğinizin vücudunun her kısmı belirli bir dönemde oluşmaya başlar. Bu dönemlerde vücut ilaç, alkol ve diğer zararlı maddelere karşı oldukça hassastır. Annenin bu dönemlerde tüketmiş olduğu her türlü zararlı madde bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelikte İlk İki Hafta Önemli!

Hamileliğin en riskli dönemi, embriyonun gelişimi olan ilk iki haftadır. Bu dönemlerde üstte bahsetmiş olduğumuz zararlı maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde embriyonun uterusa bağlanmasına müdahalede bulunabilir. Uterusa’da gelen hücre hasarı, düşük yapma ile sonuçlanabilir. Gebelikte bu riskli dönemleri geçesiye kadar anne adaylarının kesinlikle uzman bir doktora danışarak tavsiye alması önemlidir.

Hamileliğin İlk Üç Aylık Dönemi Riskleri

İlk üç aylık dönemde kullanılan zararlı maddeler, büyük doğum kusurlarına sebep olabilirler. Bunun sebebi ise, bu dönemde bebeğinizin omurgası, başı, kolları ve bacakları gibi gelişimlerin olmasıdır.  Bu dönemde bebeğinizin kalp, mide ve akciğerleri gibi organları da geliştiğinden dikkat etmemiz gereken bir dönemdir.

Hamileliğin bu dönemlerinde birçok kadın bebeğin gelişimine katkıda bulunduğunu düşündüğü ilaçlar kullanıyorlar. Bu dönem gerçekten önemli bir dönem olduğundan kesinlikle doktorunuzun tavsiye etmediği ilaçları kullanmanızı önermiyoruz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir