hamilelikte haşhaş tüketimi

Hamilelikte Haşhaş Tüketilir Mi?

Hamilelikte Haşhaş Tüketilir Mi?

Hamilelik döneminde pek çok kadın yediği her şeye çok dikkat etmektedir. Bazı hamile kadınlar farklı yiyecekler tüketme eğiliminde olabilmektedir. Bu yiyeceklerden biri de haşhaştır. Bu durum hamilelikte haşhaş tüketilir mi sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Hamile kadınların gebelikleri boyunca aşırı miktarda haşhaş tüketmemesi gerekir. Aşırı haşhaş tüketiminden kaçınmak gerekir. Aşırı miktarda tüketilen haşhaş morfin veya pestisit içerebildiğinden bebek için tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir.

Hamilelik Döneminde Haşhaş Tüketmenin Faydaları

Haşhaş yüksek oranda fosfor ve kalsiyum içeren bir besindir. Gebelik döneminde haşhaş tüketen annelerin kaliteli süt üretmesi olağandır.  Gebelik döneminde uykusuzluk sorunu yaşayan anne adayları sütle karıştırıp içtiği haşhaş sayesinde güzel bir uyku uyuma imkanına sahip olur.  Haşhaş yoğun bir protein içeren besinlerden biridir. Omega 3 yağ asitlerini içerisinde barındıran haşhaş son derece zengin bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Haşhaş kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum ve bakır açısından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Kırmızı kan hücreleri üretiminde haşhaş önemli bir yere sahiptir.

Hamilelikte Haşhaş Tüketiminin Riskleri Nelerdir?

Haşhaş içerdiği opiat nedeniyle kullanıldıktan sonraki 48 saatlik dönemde pozitif uyuşturucu testine neden olabilmektedir. Sınırlı bir miktarda tüketilmesi son derece önemlidir. Ancak sık sık haşhaş tüketen hamile bayanların mutlaka doktoruyla görüşmesi gerekir. Gebelik döneminde haşhaş yemek pek çok anne adayının acaba haşhaş zararlı mı sorusunu akla getirmektedir. Gebelik döneminde haşhaş yemek pek çok kadının korkulu rüyası haline gelse de aşırı tüketilmediği sürece ne anneye ne de bebeğe herhangi bir zararı bulunması söz konusu değildir. Ancak gebelik döneminde haşhaşın aşırı miktarda tüketilmemesine özen göstermek gerekir. Doğada pek çok çeşit haşhaş türü bulunmaktadır. Uyuşturucu yapımında kullanılan haşhaş birçok şifa aranan hastalık için de kullanılan doğal bir bitki olma özelliğine taşıyor. Gebelik döneminde haşhaş tüketmek isteyen anne adayları belirli miktarda haşhaş tüketerek haşhaşın faydalarından yararlanabilir. Zengin bir besin içeriğine sahip olan haşhaş anne adaylarının doğumdan sonra kaliteli süt üretmesine yardımcı olan önemli bir besin kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir

Alerjik Rinit Nedir

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Rinit Nedir? Özellikle bahar aylarında her beş insandan birinde görülen, burun akıntısı, baş ağrısı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir